Biden: Rusya Ukrayna’ya saldırırsa Putin için bir felaket olur!

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’nın Ukrayna’ya gireceğini öngördüklerini söyleyerek, “Putin için bir felaket olur” ifadelerini kullandı.

biden putin

Son dönemde Rusya ile Batı ülkeleri arasında yaşanan gerilimi tırmandıracak bir açıklama Washington’dan geldi…

ABD Başkanı Joe Biden düzenlediği basın toplantısında Rusya’nın Ukrayna’ya gireceğini öngördü ve olası bir işgalin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin için bir felaket olacağını söyledi.


Biden açıklamasında Batı’nın birlikte hareket etmeye devam etmesini isterken olası bir saldırı durumunda Moskova’ya karşı birlik olunması çağrısında bulundu.

Washington’da basın mensuplarının karşısına çıkan Biden, “Rusya Ukrayna’yı işgal ederse bunun bedelini hemen, kısa vadede, orta vadede ve uzun vadede ödeyecektir” dedi.

Bölgede neler oluyor?

Her şey 2014 yılında Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan gerilimle başladı… Rusya, Ukrayna’ya bağlı Kırım’ı ilhak etti. Tansiyonun yüksek olduğu dönemde Batı ülkeleri Rusya’ya yaptırım kararı alırken, Rusya-Ukrayna sınırındaki Donetsk’te de Moskova’nın desteğiyle Rus ayrılıkçılar Ukrayna ordusu ile savaşa başladı.

Bölgede Rus ayrılıkçıların etkisi ve kontrolü devam ederken Ukrayna aradan geçen 8 yıldır topraklarını geri almaya çalışıyor.

“Putin, Ukrayna’ya saldırı emrini kısa süre içinde verebilir”

Rusya ve ABD arasından Ukrayna krizi nedeniyle tansiyon giderek yükselirken, Ukrayna’yı ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya lideri Putin’in çok kısa zamanda Ukrayna’ya saldırı emrini verebileceğini söyledi.

blinken zelenskiy

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya’nın askeri birliklerini Ukrayna sınırında konuşlandırmasının Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in çok kısa zamanda Ukrayna’ya saldırı emrini verebileceği anlamına geldiğini söyledi.

Ukrayna’yı ziyaret eden Blinken, Kiev’deki ABD büyükelçiliğinde diplomatlara yaptığı konuşmada “Rusya’nın birliklerini çok kısa zamanda daha da artırma planı olduğunu ve bunun da Putin’e çok kısa zamanda Ukrayna’ya karşı daha da agresif bir eyleme geçme kabiliyeti sağladığını biliyoruz” dedi.


Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskiy ile bir araya gelen Blinken, bugün Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba’yla da görüşecek.

Blinken daha sonra Berlin’de Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ve cuma günü de Cenevre’de Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile bir araya gelecek.

Ukrayna’ya saldırmak gibi bir planı olduğu iddialarını reddeden Rusya, Batılı ülkelerden NATO’nun bölgedeki faaliyetlerinin durdurulmasını da içeren bazı taleplerde bulundu ve taleplerin kabul edilmemesi halinde harekete geçebileceğini açıkladı.

ABD Başkanı Joe Biden ise, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması durumunda ağır ekonomik sonuçlarla karşılaşacağı uyarısı yapmıştı.


Ukrayna: Rusya karşısında ABD’den aldığımız destek için minnettarız

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, “Ukrayna’daki gerginliği sonlandırma sürecinde Blinken’in sürece şahsi katılımını değerli buluyorum. ABD’nin etkili siyaseti ve güvenlik desteği için minnettarım” dedi.

Zelenskiy

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan gerilimi değerlendirmek ve resmi temaslarda bulunmak için Ukrayna’nın başkenti Kiev’e geldi. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ile görüşen Blinken, daha sonra Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile bir araya geldi. Zelenskiy, ABD’den aldıkları destek için minnettar olduğunu ifade etti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy: ABD’nin etkili siyaseti ve güvenlik desteği için minnettarım

Sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Zelenskiy, “Ukrayna’daki gerginliği sonlandırma sürecinde Blinken’in sürece şahsi katılımını değerli buluyorum. ABD’nin etkili siyaseti ve güvenlik desteği için minnettarım. Ekonomik ve mali iş birliğini de güçlendirmeyi bekliyoruz. Masada Ukrayna olmadan, Ukrayna’ya yönelik kararlar alınamayacak” ifadelerini kullandı.

“Pandora’nın kutusu açılacak”


Resmi ziyareti sonrası basın toplantısında konuşan Blinken, “Rusya’nın Ukrayna’ya karşı eylemlerinin cezasız kalması Pandora’nın kutusunu açacak. Birçok ABD’li neden Ukrayna’ya bu kadar odaklandığımızı soruyor, bu neden önemli diyor. Tabii ki, Ukrayna kendi içinde önemlidir. Uzun yıllar egemenliğini, toprak bütünlüğünü ve bağımsızlığını desteklediğimiz bir ülke. Bunu bizden çok kez duydunuz. Bir ülke çıkıyor, kendi başına başka ülkelerin, komşu ülkelerin sınırlarını oranın yönetimine ve insanlarına sormadan değiştiriyor. Bu kabul edilemez” ifadelerine yer verdi.

Bukele: Bitcoin diyarı El Salvador’dan tüm Türkiye’ye selamlar