Isparta’da 3 gündür devam eden elektrik kesintisi ölümcül boyuta ulaştı

Isparta’da elektrik kesintisi bazı noktalarda 72 saati aşarken, 20 bin aboneye henüz elektrik verilemediği açıklandı. 113 bin hane elektriksiz kaldı. Çocuklar hasta olmaya başladı. İnsan hayatı tehlikede! Yalnız yaşayan ve kimsesi bulunmayan 70 yaşındaki vatandaş evinde donarak öldü.

Isparta elektrik kesintisi

Hava sıcaklığının eksi 7 derecelere indiği, 1 metreye kadar kar kalınlığına ulaşıldığı Isparta’da elektrik kesintisi günlerce sürdü. Abonelerin yüzde 93’üne enerji verildiği açıklanırken, bazı yerlerde elektrik kesintileri 72 saati aşkın süredir devam ediyor.

“Önlem alınsaydı rezalet olmazdı”

2003 yılından beri Isparta’da yaşayan emekli öğretmen ve Atatürkçü Düşünce Derneği Şube Başkanı Mevlüt Özil, “Böyle bir kar en son 20 yıl önce yağmıştı. Alınabilecek önlemler alınsaydı böyle bir rezalet olmazdı” dedi.


“Komşular hasta oldu”

Şu an evinde elektriğin geldiğini belirten Özil, 2 gün boyunca elektriksiz kaldıklarını anlatarak, “Sobayla ısındık. Evin tamamı buz gibiydi. Mahallede elektrik yoktu. Araçların hareket etmesi de mümkün değildi. Kar temizliği rezaletti. Komşularımızın evi buz gibiydi, hepsi üşütüp hasta oldu. Bugün yollar güneşin de etkisiyle biraz açıldı. Bu yüzyılda, bu şekilde olmaması lazım” diye konuştu.

Bakan Dönmez: 20 bin aboneye elektrik verilemedi

Edinilen bilgiye göre Isparta’nın bazı mahallelerinde elektrik kesintileri devam ediyor. Yaşanan aksaklıklar üzerine bugün Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Isparta’ya gitti. Bakan Fatih Dönmez, kar yağışının hayatı olumsuz etkilediği, elektrik kesintilerinin yaşandığı Isparta’da valilik bünyesinde 112 Çağrı Merkezi’nde kurulan kriz merkezinde toplantı yaptı.

Bakan Dönmez; TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Vali Ömer Seymenoğlu ile kurum amirlerinden bilgi aldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Isparta’da en kısa sürede hayatı normalleştireceklerini belirterek, “Şu an itibarıyla il genelinde 299 bin aboneden yaklaşık yüzde 93’ü enerjili durumda. Kalan 20 bin abonemize elektrik verilmesiyle ilgili ekiplerimiz canla başla çalışmaktadır” dedi.

113 bin meslek elektriksiz kaldı

Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş.’den dün yapılan açıklamada kesintilerin başladığı ilk anda Isparta ili, ilçe ve köylerinde 113 bin aboneye elektrik verilemediği belirtilmişti.

“Çocuklar hasta olmaya başladı”

Kentin farklı bölgelerinde saatlerdir devam eden elektrik kesintisi yurttaşları da çileden çıkarırken, CHP Isparta İl Başkanı Yalım Halıcı konuya ilişkin yaptığı açıklamada kentin önemli bölümüne elektrik verildiğini fakat kent merkezindeki bazı mahallerde ve kırsal kesimde hâlâ elektriklerin kesik olduğunu söyledi.

Halıcı açıklamasının devamında şunları söyledi:

• Bugün sabah itibariyle bize gelen, birçok yerde elektrik gelmeye başladığıydı. Fakat gün içerisinde tekrar kesilmeler meydana geldi. Mahallelerimizde ve köylerimizde bu enerji hatları kopuk olduğu için jeneratör bile gelse enerji hatları yapılamıyor. Maalesef hâlen sıkıntılar devam ediyor.

“Davraz Mahallesi’nde elektrik kesintisi 80 saati buldu”

ısparta elektrik

• Davraz, Halıkent, Batıkent gibi taşrada birçok köyde şu anda hâlâ elektrik yok. Bana bildirildiğine göre, Davraz Mahallesi’de 80 saattir elektrik yokmuş. Bu inanılmaz bir şey, insanlar perişan oldu. Bunun yanında artık sağlık sorunları da baş göstermeye başladı.

• Cihaza bağlı olanlar var, COVID olanlar var, çocuklar hasta olmaya başladı. Bu elektrik dağıtım şirketi özelleştikten sonra yeterli yatırımı yapmadığı için bölgemizde yaşıyoruz bu sıkıntıları. Denetleyen de olmamış. Yani bu yanlış özelleştirmenin bedelini ödüyoruz şu anda.

“İnsan hayatı tehlikeye giriyor”

Kentte çok ciddi bir koordinasyonsuzluk olduğunu da aktaran Halıcı açıklamasına şöyle devam etti:


• Şu anda daha yeni yeni koordinasyon oluşmaya başladı. Biz onun da bedelini ödedik. Perşembe günü saat 05.00’de kar yağışı başladığında yoğun olduğu belliydi. Biriken karda da bu sıkıntıları yaşamamamız gerekiyordu.

• Yaklaşık 20 sene önce böyle bir kar yağışı görmüştük, fakat elektrik kesintisi yaşamamıştık. Bu elektrik kesintisi akıl alır gibi değil. Hayatı durdurdu. İnsan hayatı tehlikeye girmeye başladı artık. Okulların tatil olmasıyla ilgili Ispartalı hemşehrilerimizin bir beklentisi var.

• Bugün yine buzdan düşüp kolunu bacağını kıran çocukların haberi geldi bize. Bu çocuklar nasıl okula gidecek? Burada seralar ve bazı hayvan barınaklarının çatısı çöktü. Soğuk hava deposunda bulunan elmalar var.

• Jeneratörler yeterli gelmediğinde bu elmaları da muhafaza etmek mümkün değil. Bu konudaki zararın da tanzim edilmesini bekliyoruz. Vatandaşa bu konuda mutlaka destek olunmalı Isparta’da.

Yüz yüze eğitime 5 gün ara verildi

Isparta’da yoğun kar yağışı ve buzlanma riski nedeniyle, 7 Şubat’tan itibaren yüz yüze eğitime 5 gün süreyle ara verildi. Kamu kurumlarında çalışan engelliler ile hamile personeller de idari izinli sayılacak. Valiliğin konuyla ilgili açıklamasında şöyle denildi:

• Isparta İl Hıfzıssıhha Kurulu 05.02.2022 Cumartesi günü saat 21.00’da Vali Ömer Seymenoğlu başkanlığında toplandı.

• İlimizde 03.02.2022 tarihinde sabah saatleri itibaren başlayan yoğun kar yağışı ve akabinde meydana gelen kar birikintileri ile buzlanma olaylarının devam etmesi ve önümüzdeki haftanın hava koşulları da göz önünde bulundurularak 07.02.2022 tarihinden itibaren 5 gün süre ile anasınıfı, ilkokul, ortaokul, lise ve dengi okulları ile birlikte rehabilitasyon merkezleri ve kreşlerin yüz yüze eğitime ara verilerek uzaktan eğitimin yapılmasına,

İdari izinli sayılacaklar

• Kamu Kurum ve Kuruluşlarında çalışan engelliler ile hamile personelin de belirtilen süre içerisinde idari izinli sayılmasına,

• Yukarıda alınan kararların ivedilikle planlanmasına/uygulanmasına, tüm kolluk ve belediye zabıtası birimleri ile ilgili kurum ve kuruluşlarımız tarafından konunun takip edilerek uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine ve mağduriyete neden olunmamasına,

• Alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına,


• Alınan bu kararın bilgi için valilik Makamına; gereği için Belediye Başkanlığına, tüm Kaymakamlıklara ve İlçe Belediye Başkanlıkları ile ilgili kurum ve kuruluşlara gönderilmesine oybirliği ile karar verilmiştir.

Gündem İndigo Dergisi’ni Facebook, Twitter, Instagram ve Telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.