İstanbul’da kadınlar “Ev soğuk” deyip AVM’ye sığındılar!

İstanbul Kadıköy’de bir grup kadın, elektrik ve doğal gaza yapılan zamları alışveriş merkezinde (AVM) protesto etti. Grup “AVM’ler sıcak, evlerimiz soğuk” diyerek alışveriş merkezinde oturma eylemi yaptı.

avm eylem Video aşağıda – İstanbul’da bir grup kadın, dün akşam Kadıköy’deki bir alışveriş merkezinde “AVM’ler sıcak, evlerimiz soğuk” dövizleriyle elektrik ve doğal gaza yapılan zamları protesto etti. Yaklaşık bir saat süren eylemde kadınlar, soğuk olduğu için evlerinde yapamadıklarını belirttikleri aktiviteleri AVM’de yaptı. Kimi kitap okudu, kimi dikiş dikti.

Protestocu kadınlar adına açıklama yapan Nevruz Tuğçe Özçelik, “Elektrik, doğal gaz faturalarımız en az iki katına çıktı. Gıda, ısınma ve barınma gibi temel ihtiyaçlarımıza ulaşamaz hale geldik ve ekonomik kriz en yakıcı haliyle bizlerin sağlığını, hayatını tehdit ediyor” dedi.


“AVM’ler bu kadar sıcak ve ışıklıykan biz faturalarımızı ödeyemiyoruz”

Özçelik, “Fakat şu an içinde olduğumuz ya da olacağımız AVM’ler sermayedarların çıkarları için bu kadar sıcak ve ışıklı iken evlerin içine hapsedilmeye çalışılan, istihdamın dışına itilen, ev ve bakım emeği kıskacına alınmaya çalışılan biz kadınlar, faturalarımızı ödeyemiyor, ısınamıyor, barınamıyoruz” diye konuştu.

Kadınlar, AVM’de bir saat kadar toplu olarak oturdu. Kimi kitap okudu, kimi bilgisayarını açarak çalıştı, kimi elişi yaptı, kimi ise termosta getirdiği çayını içti. AVM’nin güvenlik görevlileri kadınlara oturdukları yerden kalkmaları yönünde ikazda bulundu ancak kadınlar eyleme devam etti.


“Mahallemizin tam ortasına kurulmuş, aslında yeşil alan olması gereken AVM’ye gidip oturabiliriz dedik”

Kadıköy’deki AVM içinde yaptıkları eylemle ilgili ANKA Haber Ajansı’na bilgi veren Nevruz Tuğçe Özçelik, bu fikrin kadınlarla aralarında hayat pahalılığını konuşurken ortaya çıktığını söyledi. Zamların geri alınmasını talep eden Özçelik, yaptıkları eylemi şöyle anlattı:

• Bizler, Kadıköy’de yaşayan kadınlarız. Sohbetlerimizin tamamı ekonomik kriz, yoksulluk, faturalar. ‘Onu nereden aldın? Nerede daha ucuz’ diye geçerken bu sorunu tek tek evlerimizde yaşadığımızı ve bazen de doğal gazı yakmadığımızı, elektrikleri açmadığımızı, bazen eve geç gittiğimizi fark ettik.

• Bir çoğumuzun benzer şeyleri yaşadığımızı fark ettik, fakat mahallemizin tam ortasında kocaman bir AVM neredeyse günün 24 saati ısıtılıyor ve ışıklandırılıyor. Biz faturalarımız ödeyemezken bu koca koca AVM’ler ciddi miktarda enerji tüketimini karşılayabiliyorlar.


• Buna dikkat çekmek amacıyla mahallemizin tam ortasına kurulmuş, aslında yeşil alan olması gereken AVM’ye gidip oturabiliriz dedik. Çünkü bu AVM’nin kamusal bir alan olduğu iddia ediliyor.

Perakende mağazacılıkta maliyetler uçtu, cirolar çakıldı!