AKP’li vekilin oğlu, babasının vekil kartını borçları karşılığı satmış!

AKP Urfa Milletvekili Ahmet Akay’ın oğlu Hasan Akay’ın, babasının dokunulmazlık kazandıran TBMM araç kartını 48 bin dolar borç karşılığında sonradan Türk vatandaşı olan bir şahsa verdiği ortaya çıktı.

babasının vekil kartını

T.C. vatandaşlığına geçmeden önceki ismi Muhammed Halebi olan Muhammed Sabancı, geçen aylarda AKP Urfa Milletvekili Ahmet Akay adına kayıtlı dokunulmazlık kazandıran TBMM kartını kullanırken güvenlik güçlerine yakalandı. Muhammed Sabancı isimli şahsın 34 TC 5565 plakalı lüks aracında kullandığı belirtilen TBMM araç kartı ile dokunulmazlık kazandığı ve polis çevirmelerinden ise kolaylıkla geçtiği belirlendi. Kartın bulunduğu lüks araç Yeni Bahar Dağıtım Dış Ticaret şirketi adına kayıtlı ve şirket yönetiminde de yine aynı isim Muhammed Sabancı yer alıyor.

“AKP MİLLETVEKİLİ AKAY’IN OĞLU İLE SAMİMİYİM”

Aracında TBMM araç kartı yakalanan Muhammed Sabancı’nın 15 Ocak tarihinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdiği ifadeye ulaşıldı. Muhammed Sabancı ifadesinde lüks aracında AKP Milletvekili Ahmet Akay’ın TBMM araç kartını kullandığı kabul ederek, “Türkiye’ye geldikten sonra ülkeye dış ülkelerden para aktarıp, yabancı sermaye getirdikten sonra Türk vatandaşı olan birisiyim. Üzerimde ve arabamda bulunan Ahmet Akay’a ait olduğunu öğrendiğim milletvekili kartı yaklaşık 1 aydır arabamda. Ben milletvekili Ahmet Akay ile bir yada iki sefer görüştüm. Ben Milletvekili Ahmet Akay’ın oğlu Hasan Akay ile samimiyim ve her zaman birlikte gezip ortak ticaret yapmaktayız” açıklamalarında bulundu.“PARA SIKINTIMI GİDERİRSEN SANA VERİRİM”

AKP Milletvekili Akay’ın oğlu Hasan Akay’dan TBMM araç kartını para karşılığında aldığını belirten Muhammed Sabancı, “Hasan Akay paraya sıkışıp benden para istediği gün geldiği araç içindeki bu kartı sorduğumda, o da kartın vekil kartı olduğunu ve kart ile arama yapılmadığını bana anlattı. Ona bu kartı kullanmak istediğimi söyleyince ‘para sıkıntımı giderirsen sana yapabilirim’ dedi. Ben ona borç olarak 48 bin dolar verdim arkadaşlık adına ama araç kartını kullanmamın suç olduğunu bilmiyordum. Burada mağdur olan ben oldum ve verdiğim param da gitti. Suç olduğunu bilseydim kartı arabamda kullanmazdım.” şeklinde skandal olacak ifadeler kullandı.

TBMM araç kartıyla yakalanan Muhammed Sabancı tutuksuz yargılanıyor.


AKP Milletvekili Ahmet Akay ise geçen Şubat ayında yaptığı açıklamada, ‘‘Ben bu aracı İstanbul’a gittiğimde kullanıyorum. Araba benim değil. Benim gücüm de yok 2 milyonluk araba kullanmaya. Araba bir firmanın diye biliyorum. Bu kişi de benim değil oğlumun arkadaşı. Şu ana kadar bana yansıyan bir şey yok. Zaten Türk vatandaşı. Ne iş yaptığını bilmiyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Sadece Milletvekillerine verilen TBMM Araç Kartı Suriyeli bir kişiden çıktı