Dünyada herkes tarafından sevilen koku keşfedildi

Herkesin ‘en sevdiği’ koku gayet tabii farklı olsa da yeni yapılan bir araştırma, ortalama olarak herkes tarafından beğenilen kokunun ne olduğu ortaya koydu.

sevilen koku

Yeni bir araştırma kapsamında bilim insanları, insanların sevdiği veya sevmediği koku türlerinin belirgin şekilde farklı kültürel geçmişlere dayalı olarak seçilip seçilmediğini test etmek istediler. Araştırmanın asıl amacı sevilen kokuların etnik kökene veya kültürlere göre değişip değişmediği olsa da araştırmada tüm dünyada herkesin sevdiği koku da keşfedilmiş oldu.

Yapılan bu yeni araştırmada araştırmacılar, bir dizi yerli avcı-toplayıcı halk ve geleneksel çiftçi topluluklarının yanı sıra modern şehir sakinleri de dahil olmak üzere 10 farklı kültürel gruptan bireylerden 10 farklı kokuyu koklamalarını ve bunları hoşluk sırasına göre sıralamalarını istedi. Sonuçlara göre dünyada herkesin beğendiği koku türü bulundu.


Tüm dünyanın sevdiği koku: Vanilya

Vanilya

Dünyadaki birçok etnik kökeni, topluluğu veya ırkı temsil eden 280’den fazla katılımcıyla gerçekleştirilen araştırmada katılımcılara rastgele sıralanmış 10 adet kalem benzeri koku aleti sunuldu. Katılımcılardan her birini koklamaları ve kalemleri en hoş kokudan en kötü kokuya doğru sıralamaları istendi.

Katılımcılar arasında genel olarak en hoş olarak sıralanan koku, Vanilya özütünün ana bileşeni olan vanilin oldu. Ondan bir sonraki en popüler koku ise meyveli bir kokuya sahip olan ve genellikle meyve aromalı yiyeceklerde lezzet arttırıcı olarak kullanılan etil bütirat oldu. En sevilen üçüncü koku olarak ise çiçek kokusunun özütü olan linalool seçildi. Araştırmada en sevilmeyen olan kokular ise peynir, soya sütü ve ter ile ilişkili, keskin ve hoş olmayan bir kokuya sahip olan izovalerik asit oldu.

Katılımcıların algılanan kokunun güzelliği açısından kokuları birbirlerinden farklı şekilde sıralamalarının ardından araştırmacılar, katılımcıların kültürünün değişkenlikte yalnızca yüzde 6 payı olduğunu, değişkenliğin %54’ünün insanların kişisel tercihinden kaynaklandığını ve kokunun moleküler profilinin yaklaşık %40’ını etkilediğini belirttiler.


Yani en sevilen kokudan bağımsız olarak araştırmanın asıl amacına gelecek olursak, özetle insanlar farklı kokuları farklı şekilde sıralayabilir ve bunun sebebi kültürleri değil, kişisel tercihleri. (Kaynak: Webtekno)

Kokular nasıl oluyor da anılarımızı hatırlatıyor? – İndigo Dergisi’ni Facebook, Twitter, Instagram ve Telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.