Elektronik sigara araştırması: Tüm organları iltihaplandırıyor!

Sigaranın ölümcül zararlarına karşı, elektronik sigaralar alternatif olarak gösteriliyor ancak elektronik sigaraların da normal sigaralar kadar zararlı olduğu ABD’de yapılan bir araştırmada bilimsel olarak kanıtlandı. Bulgulara göre e-sigaralar tüm organları iltihaplandırıyor; en çarpıcı hasar ise beyinde görüldü.

Elektronik sigara

ABD’de yapılan bir araştırma, elektronik sigara ürünlerinin tüm organlarda iltihaplanmaya sebep olduğu sonucunu ortaya çıkardı.

California (UC) San Diego Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yapılan araştırma sonuçlarını değerlendiren TSSD Genel Başkanı Doç. Dr. Mustafa Aydın “Elektronik sigaralar, normal sigaralar kadar tehlikeli. Gelecek nesillerin sağlığı için sigaranın her türlüsüne karşı olmalıyız” dedi.


“Elektronik sigaralar da sağlığı ciddi oranda tehdit ediyor”

Elektronik sigaraların, mide ve bağırsaklarda hastalık riskini arttırdığını, özellikle de beyinde iltihaplanmaya neden olduğunu belirten Mustafa Aydın, “Elektronik sigaralar da diğer sigaralar gibi insan sağlığını ciddi şekilde tehdit ediyor. Bu sebeple tüm insanlık olarak bu konunun üzerinde titizlikle durmalıyız” ifadelerini kullandı.

“Aromalar yanıltmasın”

Aromalı elektronik sigaralar üzerinde yapılan araştırmaların sonuçlarına da dikkat çeken Aydın, çeşitli aromalar katılarak cazip hale getirilmeye çalışılan elektronik sigaraların insanları yanıltmaması gerektiğinin altını çizdi.

Aydın, “Bazı aromaların özellikle kalp üzerinde birçok olumsuz etkisi bulunmaktadır. Bu sebeple uzmanların bu konuyu ciddi şekilde araştırması gerekmektedir” diye konuştu.

Aydın, sigarayla mücadelenin toplumsal bir sorumluluk olduğunu söyledi ve toplumları bu zehirden korumanın önemli olduğunun altını çizdi.

Bilimsel araştırmanın detayları:

Araştırmayı yürüten Crotty Alexander’ın ekibi, mevcut en önde gelen e-sigara markası JUUL ve en popüler tatları olan nane ve mangoya odaklandı. Kronik e-sigara kullanımını modellemek için genç yetişkin fareler, üç ay boyunca günde üç kez aromalı JUUL aerosollerine maruz bırakıldı. Araştırmacılar daha sonra vücutta iltihaplanma belirtileri aradılar.

En çarpıcı etkiler beyinde!

Araştırmacılar en çarpıcı etkileri beyinde gördüler, burada birkaç inflamatuar belirteç yükseldi. Nöroinflamatuar gen ekspresyonundaki ek değişiklikler, motivasyon ve ödül işleme için kritik bir beyin bölgesi olan nukleusta kaydedildi. Bulgular, bu bölgedeki nöroinflamasyonun madde kullanımı ve bağımlılığını daha da kötüleştirebilecek kaygı, depresyon ve bağımlılık yapan davranışlarla bağlantılı olduğu için büyük endişeler uyandırdığını söylediler.

“Ergen ve genç bireylerin beyinlerinde neler olabileceğini öğrenmek oldukça korkutucu”

Crotty Alexander, “Birçok JUUL kullanıcısı, beyinleri hala gelişmekte olan ergenler veya genç yetişkinlerdir, bu nedenle, bunun zihinsel sağlıklarını ve davranışlarını nasıl etkileyebileceğini göz önünde bulundurarak beyinlerinde neler olabileceğini öğrenmek oldukça korkutucu” dedi.


Özellikle bir aylık e-sigaraya maruz kaldıktan sonra kolonda inflamatuar gen ekspresyonu da arttı ve bu da gastrointestinal hastalık riskini artırabilir. Buna karşılık, kalp, inflamatuar belirteç seviyelerinde azalma gösterdi. Yazarlar, bu bağışıklık bastırma durumunun kalp dokusunu enfeksiyona karşı daha savunmasız hale getirebileceğini söyledi.

Akciğerler doku düzeyinde iltihaplanma belirtileri göstermese de, örneklerde çok sayıda gen ekspresyonu değişikliği gözlemlendi ve bu da kapsül tabanlı e-sigaraların akciğer sağlığı üzerindeki uzun vadeli etkilerinin daha fazla araştırılmasını gerektiriyor.

Aroma ve lezzet artırıcılar farklı zararlı etkiler gösterdi

Araştırmacılar ayrıca, her organın iltihaplanma tepkisinin, hangi JUUL elektronik sigara aromasının kullanıldığına bağlı olarak değiştiğini buldular. Örneğin, nane aerosollerini soluyan farelerin kalpleri, mango aerosollerini soluyanlara kıyasla bakteriyel pnömoninin (zatürre) etkilerine karşı çok daha duyarlıydı.

Crotty Alexander, şöyle konuştu: “Bu bizim için gerçek bir sürpriz oldu. Bu bize lezzet kimyasallarının kendilerinin de patolojik değişikliklere neden olduğunu gösteriyor. Sık sık mentol aromalı JUUL e-sigara kullanan birine COVID-19 bulaşmışsa, bu mümkün. Vücutları enfeksiyona farklı tepki verirdi.”

Araştırmayı yürüten bilim insanları, her organın kendi ince ayarlanmış bağışıklık ortamına sahip olduğunu, bu nedenle e-sigara kullanımı yoluyla bu dengeyi bozmanın birçok uzun vadeli sağlık etkisine yol açabileceğini belirtiyor.

Alexander, “Vücutta sağlığı nasıl etkilediğini belirlemek için her e-sigara cihazının ve aromasının incelenmesi gerektiği açıktır” diyor.

Araştırmaya katılan ortak yazarlar: Alex Moshensky, Cameron S. Brand, John Shin, Jorge A. Masso-Silva, Ira Advani, Deepti Gunge, Aditi Sharma, Sagar Mehta, Arya Jahan, Sedtavut Nilaad, Jarod Olay, Wanjun Gu, Tatum S. Simonson, Josephine Pham, Samantha Perera, Kenneth Park, Rita Al-Kolla, Hoyoung Moon, Soumita Das, Min Kwang Byun ve Joan Heller Brown, hepsi UC San Diego’da, ayrıca Hasan Alhaddad, Daniyah Almarghalani, Zahoor Shah ve Youssef Sari Toledo Üniversitesi’nde. (Kaynak: UC San Diego)


Bilimsel makale: Alex Moshensky, Cameron S Brand, et al. Effects of mango and mint pod-based e-cigarette aerosol inhalation on inflammatory states of the brain, lung, heart, and colon in mice. (April 12, 2022). eLife 2022;11:e67621 DOI: 10.7554/eLife.67621

Elektronik sigara içindeki riskli madde tespit edildi: Vitamin E asetat