Mahir Polat’tan Ayasofya paylaşımı: Hakaret seviyesine doğru gidiyor!

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, müzeden camiye dönüştürülen Ayasofya’dan yeni fotoğraflar paylaşarak “Durum Ayasofya’nın kutsiyetine ve tarihsel değerine hakaret seviyesine doğru gidiyor” dedi.

ayasofya

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, müzeden camiye dönüştürülen ve geçtiğimiz hafta İmparatorluk Kapısı’ndaki hasarla gündeme gelen Ayasofya’da çekilen yeni görüntülere tepki gösterdi.

Twitter hesabından bazı fotoğraflar paylaşan Mahir Polat, “Ayasofya’da durum Ayasofya’nın kutsiyetine ve tarihsel değerine hakaret seviyesine doğru gidiyor” dedi.


Fotoğraf paylaştı: Ayakkabılar taşların arasında

Polat’ın paylaştığı fotoğraflarda 1500 yıllık Ayasofya’nın girişinde ayakkabıların taş arasına konduğu görülürken, Polat “Yetkili kurumların bu ayıba son vermelerini Ayasofya gönül vermiş milyonlarca insanın ortak duyarlılığı ile rica ediyorum. 154 kamera, 69 güvenlik ve turizm polisi bunu görmüyor mu?” ifadelerini kullandı.

ayasofya tahribat

Zarar gören İmparatorluk Kapısı: “Muhtemelen macunla kapanarak üzeri boyandı”


UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Ayasofya’nın İmparator Kapısı’nda aylar önce meydana geldiği ortaya çıkan tahribat, geçtiğimiz hafta sosyal medyadaki tepkinin ardından bir gün içinde onarılmıştı. Nasıl bir restorasyon süreci izlendiği merak edilirken, Polat, “Muhtemelen ahşabı macunla kapatarak üzerini boyamışlar. Böyle bir restorasyon olmaz. Ayasofya’ya yakışmıyor” demişti.

Ayasofya’nın tarihi İmparatorluk Kapısı tahrip edildi