Tesla Robotaxi, otobüsten ucuz olacak: Elon Musk açıkladı!

Tesla CEO’su Elon Musk , bu ayın başlarında gerçekleştirilen Cyber Rodeo etkinliğinde yeni Robotaxi projesi hakkında ilk bilgileri verdi. Musk şimdi ise bu özel elektrikli araç hakkında şimdi daha fazla ayrıntı yayınladı.

tesla robotaxi

Kilometre başına en düşük maliyeti sunma hedefiyle yola çıkacak olan Robotaxi’nin üretiminin 2024 yılında başlaması planlanıyor. Tesla, Robotaxi araçlarının şimdiye kadarki en düşük maliyetli yolculukları sunacağı iddiasında.

Tesla CEO’su Elon Musk, bu yıl içerisinde “tam otonom sürüş” yazılımlarının beta sürümünün ABD’de kullanıma sunulacağını açıkladı.


Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Cyber Rodeo etkinliğinde Elon Musk, Robotaxi planlarını açıklamıştı. Başarılı yönetici şimdi ise bu projeleri hakkında detayları paylaşmaya başladı. Tesla‘nın 2022 yılı birinci çeyrek mali sonuçlarının ardından bir konferans görüşmesi yapıldı.

tesla elektrikli

Konferansta konuşan Elon Musk, araç hakkında şunları söyledi:

Ayrıca, Giga Texas açılışında bahsettiğim özel bir robotaksi olan yeni bir araç üzerinde çalışıyoruz. Araçta otonom teknoloji üzerinde çokça durulacak. Bunun yanı sıra oldukça heyecan verici olduğunu düşündüğüm bir dizi başka yenilikler de var. Ancak her şeyden önemli olarak mil veya km başına en düşük maliyeti elde etmek için temel olarak optimize edilecek.

tesla robotaxi

Musk ayrıca Tesla’nın otonom aracı büyük olasılıkla 2023’te tanıtmayı planladığını açıkladı. Bu otonom aracın 2024 yılına geldiğinde ise seri hacimli üretime geçeceğini doğruladı.


TESLA CEO’su, aracın bir otobüs biletinden daha ucuz mesafe başına bir maliyete sahip olacağına inanıyor. Musk, nihayetinde ise Robotaxi‘nin Tesla’nın büyümesinde ana rolü üstleneceğini söylüyor.

Dünya elektrikli arabaya geçiyor: Türkiye’de satılan elektrikli araçlar – İndigo Dergisi’ni Facebook, Twitter, Instagram ve Telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz!