Elon Musk, Tesla’nın madencilik işine girebileceğini açıkladı: Lityum fiyatı fırladı!

Dünyanın en zengin insanı Elon Musk, sahibi olduğu elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın madencilik işine girebileceğini duyurdu. Musk’ın deyimiyle “Lityum fiyatı çılgın seviyelere ulaştı!”

elon musk

Ünlü milyarder, Lityum fiyatlarındaki hızlı artışın paylaşıldığı bir gönderinin altına yaptığı yorumda lityumun çıkartılma hızının yavaş olduğunu belirterek Tesla’nın bu işe girebileceğini belirtti.

Elon Musk, “Lityum fiyatı çılgın seviyelere ulaştı! Tesla, maliyetler artmadığı sürece, madencilik ve rafinaj işine doğrudan girmek zorunda kalabilir. Lityum dünyanın hemen hemen her yerinde olduğu için elementin kendisinde bir eksiklik yok ama çıkarma/iyileştirme hızı yavaş” dedi.


Lityum fiyatı fırladı

2020 yılında 6 bin 800 dolar olan Lithium madeni ton fiyatı, 2021’de 17 bin dolara, 2022’de ise 78 bin 32 dolara fırladı.

Lithium fiyatlarında son bir yılda yüzde 359, iki yılda yüzde 1048’lik artış yaşandı. Lityum, elektrikli otomobiller başta olmak üzere tüm elektronik ürünler için kritik bir materyal olarak görülüyor.

Elon Musk’ın Twitter’da alıntıladığı Litium paylaşımı: 

lityum lithium

Çevresel endişeler

Ayrıca Lityum madenciliğiyle ilgili çevresel endişeler de bulunuyor. Uzmanlar lityum madenciliğinin su kaynaklarını kirletme, sera gazı salınımını artırma ve büyük atıklar oluşturma gibi tehlikelerinin bulunduğunu belirtiyor.


Elektrikli araçların daha temiz ve sürdürülebilir alternatif oluşturmayı hedeflemesi nedeniyle de bu durum, ciddi bir tezat yaratıyor.

Elon Musk, SpaceX Starship uzay aracıyla Mars’a yolculuk animasyonunu paylaştı – İndigo Dergisi’ni Facebook, Twitter, Instagram ve Telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.