Adana Doğankent’te Suriyeliler ile mahalle sakinleri arasında gerilim

Adana-Doğankent’te mahalleliler ile Suriyeli mülteciler arasında süren gerilimin dozu arttı. Suriyeliler ile mahalle gençleri arasında yaşanan tartışma büyüyerek devam etti.

Adana Doğankent

Video aşağıda – Adana-Doğankent’te Suriyeliler ile mahalle sakinleri arasında gerilim yaşandı. Olaylarda yaralananlar oldu. Polis silah çekmek zorunda kaldı.

Mahalle muhtarı Selahattin Fırat ve yerel gazeteci Zeynep Ordu, Adana’da yaşananları Medyascope‘a anlattı.


“Suriyelilerin nüfusu bizi geçti”

Doğankent Muhtarı Selahattin Fırat, olaydan sonra dört kişinin yaralandığını belirtti. İki mahalle sakininin Suriyelilere saldırdığını belirten Fırat, yaralıların hastanede olduğunu söyledi:

• Şu an hastanede olan Suriyeli bir yaralı var, üç kişi de bizim vatandaşlarımızdan yaralı. Vatandaşlar ile emniyetle birlikte konuştuk. Tekrar bir saldırı olmasın diye akşamları tedbir alınacak. İki gündür yaşanan olaylar Suriyelilerin vatandaşlarımıza saldırmasından kaynaklı. Üç kişi bıçaklandı, olaylar buradan sonra gelişti.

• Dün de bizim vatandaşlarımız iki tane Suriyeliyi dövdü, biri hastanede. Şu an herkes kendi evinde, taşkınlıklar azaldı, ikna ettik vatandaşları. Türkiye’de kavga olmayan mahalle yok, mutlaka oluyor. Suriyelilerin de iyisi var, kötüsü var.

• Köyümüzde beş bine yakın kayıtlı Suriyeli, iki bin kayıtlı olmayan Suriyeli var. Şu an nüfus müdürlüğü kayıt sistemini durdurdu, kayıt yapmıyorlar çünkü nüfusları bizi geçti. Yerli vatandaşımızın sayısı ise beş bin 200.

“Olaylar şimdilik durdu”

Çukurova Metropol gazetesi muhabiri Zeynep Ordu ise Doğankent’te yaşananlar ile ilgili şunları aktardı:


• Olayın yaşandığı mahalle daha çok doğu kökenli vatandaşların oturduğu bir mahalle. Suriyeli çocuklarla ile Kürt kökenli vatandaşların çocukları bir tartışma yaşıyor. Bu tartışmadan dolayı ciddi darbeler alıyor çocuklar. Sonrasında büyükler devreye giriyor. Kürt kökenli vatandaşlar da Suriyelilerin evini tahrip ediyorlar. Olaylar şimdilik durdu.

Video: Sultanahmet Meydanı’nda Türk görmek neredeyse imkansız!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.