Refik Anadol’un NFT eseri 1,3 milyon dolara satıldı

Yeni medya sanatçısı Refik Anadol’un Barcelona’daki ünlü Casa Batllo evinin ön cephesini yeniden tasarlayarak ortaya çıkardığı ‘Casa Batllo: Yaşayan Mimari’ adlı dinamik NFT eseri açık artırmada 1 milyon 380 bin dolara (bugünkü kurla 21 milyon TL) alıcı buldu.

Refik Anadol nft

New York Rockefeller Plaza’daki Christie’s Müzayede Evi’nde düzenlenen açık artırmada tek NFT eser olarak dikkat çeken Refik Anadol imzalı ‘Casa Batllo: Yaşayan Mimari’ye son olarak 1 milyon 100 bin dolar teklif verilirken, komisyonlarla birlikte satışın 1 milyon 380 bin dolara mal olduğu açıklandı.

Barcelona’daki ünlü mimar Antoni Gaudi’nin simgesel eseri olan Casa Batllo’nun ön cephesini yeniden tasarlayarak dinamik bir ışık gösterisi ortaya koyan sanatçı Refik Anadol, eserinin aynı zamanda Barcelona’dan gerçek zamanlı iklim verilerini de kullanarak kelimenin tam anlamıyla yaşayacağını söyledi.


Etkinlik boyunca Claude Monet, Pablo Picasso, Andy Warhol, Jean-Michel Basquiat, Bansky, Georgio Totto O’Keeffe ve Vincent Van Gogh gibi dünyaca ünlü sanatçıların eserleri de açık artırmaya çıkarıldı.

 


Geçtiğimiz yıl Aralık ayında da Refik Anadol’un Open Sea‘de yayınlanan ‘Machine Hallucinations – Nature Dreams : AI Data Sculpture 2021 1/1′ eseri 300.69420 ETH’e mabu isimli koleksiyoner tarafından satın alındı. O günkü karşılığı ile 1 milyon 184 bin 545 dolara denk geliyor.

NFT çılgınlığı: En çok kazanan ünlüler ve alım satım pazaryerleri