24 Haziran gezegen dizilimi bizi astrolojik olarak nasıl etkileyecek?

18 yıl sonra bir ilk: 5 gezegen aynı hizaya geliyor! 24 Haziran 2022’de Merkür, Venüs, Uranüs, Mars, Jüpiter, Neptün ve Satürn dizilimde olacaklar ve bunlardan 5 tanesini çıplak gözle görebileceğiz. Peki bizleri astrolojik olarak nasıl etkileyecek?

24 haziran gezegen

24 Haziran gezegen dizilimi bizi astrolojik olarak nasıl etkileyecek?

7 gezegenin hepsinin buna benzer bir hizalanması en son Aralık 2004‘te gerçekleşmiş. O gün Ay da dizilime iştirak ediyor. Her ne kadar astronomi sitelerinde belirtilmese de Plüton da bu dizilime dahil. Tüm bu saydığımız gezegenler Güneş’in bir tarafında diziliyor.


Hizalamayı gözlemlemek için en iyi zamanın Venüs ile Mars arasında bir hilalin görüleceği 24 Haziran olacağı belirtildi. Hizalanma Kuzey Yarımküre’nin tamamında izlenebilecek. Bu yarımkürede yer alan Türkiye’deki astronomi meraklıları da 5 gezegenin hizalanmasını görebilecek. Bir sonraki hizalanma ise 2040 yılında yaşanacak.

24 Haziran’da astrolojik anlamda önemli gezegenler hizalanıyor. Merkür, Venüs, Uranüs, Mars, Jüpiter, Neptün ve Satürn dizilimde olacaklar ve bunlardan 5 tanesini çıplak gözle görebileceğiz. Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn, Kuzey yarımküreden bakıldığında Güneş’ten uzaklıklarına göre sıralanıyor. Zaman zaman Dünya’nın uydusu Ay da bu sıralanın bir parçası haline geliyor.

7 gezegenin hepsinin buna benzer bir hizalanması en son Aralık 2004’te gerçekleşmiş. O gün Ay da dizilime iştirak ediyor olacak. Ve her ne kadar astronomi sitelerinde belirtilmese de Plüton da bu dizilime dahil olacak. Tüm bu saydıklarımız Güneş’in bir tarafında diziliyor olacaklar. Hizalamayı gözlemlemek için en iyi zamanın, Venüs ile Mars arasında bir hilalin görüleceği 24 Haziran olacağı belirtildi. Hizalanma Kuzey Yarımküre’nin tamamında izlenebilecek. Bu yarımkürede yer alan Türkiye’deki astronomi meraklıları da 5 gezegenin hizalanmasını görebilecek. Bir sonraki hizalanma ise 2040 yılında yaşanacak.

Peki bu dizilim bizi astrolojik açıdan nasıl etkileyecek? Ne yönde etkiler bekleyebiliriz? Tüm hafta boyunca nelere dikkat etmeliyiz?

24 Haziran’daki hizalanma neden önemli?

Astroloji Danışmanı, Eğitmeni, Araştırmacısı ve Yazarı Öner Döşer, “Her şeyden önce daha evvel yapmış bazı araştırmalar Güneş’in aynı tarafında çok sayıda gezegenin hizalanmasıyla beraber Güneş aktivitelerinde bir artış olduğunu gösteriyor.” diyor.

Bu gezegenlerin hizalanarak Güneş’in üzerinde bir baskı ve çekim yaratması; kavuşum, karşıt ve kare olarak tanımlanan açıların yoğun olduğu zamanlarda Güneş aktivitelerinde bir artış oluyor. 24 Haziran’a yaklaştığımız sırada, Güneş aktiviteleri hizalanmadan önce artmaya başlıyor. O nedenle aslında bugünden itibaren güneş lekelerine daha açık bir durumdayız. Çünkü bu tür büyük gezegen hareketlerinde etkiler artı eksi birkaç gün boyunca gerçekleşiyor.


5 gezegen

Yaratıcı fikirler desteklenecek

Döşer, “çok sayıda gezegenin hizalandığı günlerde yeni fikirler de aklımızda ardı ardına hizalanabilir.” diyor. Daha önce bir araya getiremediğimiz düşüncelerimizi toparlayabilir, aktarabiliriz. Edebi, sanatsal, entelektüel konularda yaratıcılığımız artabilir. Aklımızdakileri aktarmak, bilgiyi paylaşmak üzere başkalarıyla bir araya toplanmak ve beyin fırtınası yapmak açısından da değerlendirebiliriz gezegenlerin hizalandığı bu zaman dilimini.

İlişkilerde değişim rüzgarları

23 Haziran Perşembe günü ilişkiler gezegeni Venüs İkizler burcuna geçiyor! (Burç yorumları için tıklayın) Haliyle ilişkiler alanında da başımızda kavak yelleri esmeye başlıyor! Yazın havailiği ile birlikte, ilişkilerde yüzeysel davranma eğilimi gösterebiliriz. Birlikte yapılan kısa seyahatler, tatillerin yanı sıra, birlikte alınacak eğitimler, kurslar da ilişkiyi ayakta tutmak açısından destekleyici bir faktör olabilir.

İlişkileri güçlendirme zamanı

Venüs ve Plüton arasındaki uyumlu üçgen açının enerjisini ilişkilerimizi güçlendirmek açısından en iyi kullanabileceğimiz zamanlar haftanın ilk yarısında yer alıyor. Açının kesinleşeceği ve Ay tarafından da tetikleneceği 21 Haziran Salı günü bu bakımdan biçilmiş kaftan diyebiliriz!

Önemli konuşma ve yazışmalar

Merkür ve Jüpiter arasındaki altmış derecelik uyumlu açı Pazartesi günü kesinleşiyor. Bu açı önem verdiğimiz kişilerle yapacağımız konuşma ve yazışmalar açısından uygun bir zaman diliminde olduğumuzu gösteriyor. Anlaşmalar, el sıkışmak gereken işler, taahhütler, yabancılarla yapılan işler, seyahatler, ticari girişimler, duyurular, tanıtım ve pazarlamaya yönelik işler açısından da 20 Haziran Pazartesi gününü, ayrıca Ay’ın bu uyumlu açıyı tetikleyeceği 21 Haziran Salı gününü kullanabiliriz.

gezegen hizalanması
İllüstrasyon: National Geographic

24 Haziran hizalanması doğal afetlere işaret eder mi?

Çok sayıda gezegenin Zodyak’ın bir bölgesinde ve Güneş’in bir tarafında toplaşması doğal afet riski doğuruyor. Ay’ın Uranüs-Satürn karesini de tetikliyor olması, 25 Haziran civarının bu açıdan dikkat çekici olacağını düşündürüyor. Peki, Güneş patlamaları olasılığı artar mı bir de buna bakalım. Zira güneş lekesi sayısında hızlı artışlar ve etkili Güneş patlamalarının volkan patlamalarıyla bağlantısı olduğunu biliyoruz.

Yangınlara dikkat!

Mars ve Jüpiter’in ateş elementi burçlardan biri olan Koç’ta ilerliyor olması, bir sürdir Koç burcunda seyreden Kiron, Ay’ın Koç burcundan geçiş yapacağı 21-23 Haziran tarihleri arasında ateş elementi yoğunluğunu arttırıyor. Hafta genelinde dikkati olmamız gerekiyor, ama özellikle 21, 22, 23 Haziran tarihlerinde daha da dikkatli olmamız lazım. Çünkü hava elementi burçlarından İkizlerde Güneş ve Merkür seyrine devam ediyor ve rüzgarlı hava koşullarına şahit oluyoruz.


Her ne kadar 21 Haziran Salı günü Güneş Yengeç (burç yorumları için tıklayın) burcuna geçse de 23 Haziran Perşembe günü Venüs İkizler burcuna geçiyor. 26 Haziran Pazar günü de Ay İkizler burcuna geçiyor. Hava ateşi yeller. Dolayısıyla bir yerde yangın çıksa hızlı yayılır. Bunlara ilaveten, üç aylık yaz mevsimi haritasında Ay-Mars-Kiron-Jüpiter Koç burcunda yerleşmekte ve köşe eve denk düşüyor. Dolayısıyla diğer bazı temaların yası sıra yangınların çok olacağını da düşündürüyor. (Kaynak: Öner Döşer)

Astroloji || Bizi takip edin: Facebook, TwitterInstagramTelegram