Disney Plus Türkiye’den Netflix Türkiye’ye dizi önerisi

Türkiye’de yayın hayatına başlayan dijital yayın platformu Disney Plus, Netflix Türkiye’nin Twitter’da yaptığı bir paylaşımı alıntılayarak esprili bir şekilde dizi önerisinde bulundu.

disney plus netflix

Disney Plus dijital yayın platformu Türkiye’de 14 Haziran 2022 tarihi itibariyle yayına başladı. Tanıtım fragmanında ise pek çok ünlü isme yer verdi.

Rekabet kızışıyor

Twitter’da Netflix Türkiye hesabının, takipçileriyle etkileşim amacıyla yaptığı “Öyle bir dizi öner ki üç gün kendime gelemeyeyim.” paylaşım, Disney Plus tarafından alıntılanarak yanıtlandı: “How I Met Your Mother. Disney+’ta, öneririm.”


https://twitter.com/onondisneyplus/status/1536762637542899712

Disney+, 14 Haziran itibarıyla orijinal yapımlarıyla artık Türkiye’de.

Sekiz yıldır Türkiye’de olan Netflix‘in ilk orijinal Türk yapımı olan Hakan Muhafız 2018 yılında platforma gelmişti.

HBO Max‘in ise bu yıl sonunda orijinal içerikleriyle Türkiye’ye gelmesi bekleniyor.

Bu üç ABD’li platformun büyük bir hızla Türkçe orijinal içerik üretmekte giriştiği yarış, ister istemez Türkiye’deki dizilerin prodüksiyon ve çekim koşullarını değiştiriyor.

Bu rekabetin yapımcılar, yazarlar ve set çalışanları açısından olumlu yanları olduğu gibi çalışma şartlarında da iyileşmeler görülüyor.


Halen geliştirilmeye en açık alanlar ise Türkiye’de üretilen dizilerin içerikleri, insan sermayesine yatırım yapılması ve çalışma şartları açısından televizyon da dahil olmak üzere bütün yapımların uluslararası standartlara çıkarılması.

Televizyonlar oyuncu bulmakta zorlanıyor

ABD’li video sitelerinin yanı sıra Türkiye’de BluTV, puhutv, Gain ve Exxen gibi yerel platformlar da kendi içeriklerini uzun zamandır üretiyor.

Televizyon kanallarının da son sürat çekimlerine devam etmesiyle bu rekabetin sektöre en büyük yansıması nitelikli iş gücüne olan talebin artması oldu.

Ünlü oyuncuların son zamanlarda tercihlerini daha prestijli buldukları için dijital platformlardan yana yapması, televizyonların oyuncu bulmakta zorluk çekmesine neden oluyor.

Disney Plus hakkında

Disney Plus

Disney+ Walt Disney Company’nin bölümü olan Disney Platform Distribution tarafından işletilen over-the-top (OTT) katılımlı talebe dayalı Amerikan video servisidir. Servis Amerika Birleşik Devletleri’nde 12 Kasım 2019’da faaliyete başladı. Netflix ve Amazon Prime Video gibi diğer video abonelik sistemi servisleriyle rekabet edecek servis, içerik olarak Walt Disney Company stüdyoları ve ona bağlı kuruluşlara ait filmler ve dizilere odaklanıyor.

Video servisi hizmeti Disney’in eğlence stüdyoları olan Walt Disney Pictures, Walt Disney Animation Studios, Disneytoon Studios, Disneynature, Pixar, Blue Sky Studios, Saban Entertainment, Marvel Studios, Lucasfilm, 20th Century Studios, 20th Television Animation, ABC Signature, Freeform, FX Networks, Hollywood Pictures, Searchlight Pictures, Touchstone Pictures ve National Geographic’den gelen içeriklerden oluşuyor.

Ayrıca ESPN+ ve Disney’in 20th Century Fox alımının ardından hakim hisselerini aldığı Hulu’dan da içerikler barındıracak.


Aile dostu Disney+ içerikleri Disney, Pixar, Marvel, Star Wars ve National Geograhic olarak 5 ayrı başlıkta sıralanmaktadır. Yetişkinlere yönelik eğlence için Star olarak 6. bir başlık yer alır. Bu hizmet ABD’de Hulu, Latin Amerika’da Star+ olarak ayrı bir video akış hizmeti olarak sunuluyor.

Disney Plus Türkiye üyelik ücretleri ne kadar?