Dünyanın ilk cyborg’u Scott-Morgan hayatını kaybetti

Dünyanın ilk “cyborg”u (yarım robot) olan öncü bilim insanı Dr. Peter Scott-Morgan 64 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Scott-Morgan

Doktorlar, Dr. Peter Scott-Morgan’a 2017 yılında motor nöron hastalığı teşhisi koydu. İngiliz robotik uzmanı Scott-Morgan da ömrünü uzatmak için teknolojiyi kullanmaya karar verdi.

Scott-Morgan, bilimin başarabileceklerinin sınırlarını zorlamak istediğini söyledi, bu yüzden yaşamını uzatmak için tamamen robotik olmaya karar verdi.


Ailesi, bu sabah Twitter hesabından ölüm haberini doğruladı. Scott-Morgan’ın ailesi ve yakın çevresi yanındayken huzur içerisinde öldüğü belirtildi.

Scott-Morgan, hastalığa karşı verdiği mücadele hakkında, “Öncü araştırmalar sayesinde, eski benliğimin alternatif bir versiyonuna geçiş yapıyorum. Bu bir rönesans. Yeniden doğuş” diyerek meydan okumuştu.

Bilimsel bir devrim niteliğinde

cyborg

Kesinlikle “engelli” olmadığını söyleyen robotik uzmanı, “Örneğin uykudayken yiyip içebiliyorum. Geceleri idrarımı yapmak için asla kalkmam gerekmiyor. Aslında yıllardır tuvalete gitmedim.”

“Ama 7/24 su içiyorum. Islak bir flanel ağzıma ve burnuma bastırıldığında mükemmel bir şekilde nefes alabiliyorum. Soğuk algınlığına yakalanmam ve hastalık asla göğsüme yayılmaz. Ve potansiyel olarak herhangi bir dilde ağzım kapalıyken net bir şekilde konuşabilirim” sözleriyle yenilenmiş halini anlatıyordu.

Scott-Morgan, zayıflayan vücudunda yaptığı iyileştirmelerin yanı sıra, yüz kaslarının kullanımını kaybetmeden önce yüzünün son derece gerçekçi bir dijital avatarını da yarattı.

avatar


Avatar, yapay zekaya sahip vücut dilini kullanarak yanıt vermek üzere tasarlandı ve ayrıca, yalnızca gözlerini kullanarak birden fazla bilgisayarı kontrol etmesini sağlamak için göz izleme teknolojisini kullandı.

Metaverse Dünyası


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.