Ev sahibinin zam yapmasına öfkelenen kiracı evi yaktı!

İstanbul Sultangazi’de, iddiaya göre ev sahibinin zam yapmasına sinirlenen bir kiracı evi yaktı. Ev sahibi Emel A.’nın, evi yakan kiracısı Tahsin K.’den şikayetçi olduğu öğrenildi.

Evi yaktı

Uğur Mumcu Mahallesi’nde 2 Haziran perşembe saat 00.00 sıralarında meydana gelen olayda, bir apartmanın üçüncü katındaki dairede kiracı olan Tahsin K., ev sahibi Emel A. ile zam nedeniyle tartıştı.

KİRAYI 2 BİN TL’YE ÇIKARMAK İSTEDİ
İddiaya göre, ev sahibi Emel A., Tahsin K.’nin oturduğu evin kirasını 1000 TL’den 2 bin TL’ye çıkarmak istedi.


Tahsin K., zammın çok fazla olduğunu belirterek, kabul etmedi. Evi boşaltan Tahsin K., gece yarısı boş daireyi kundaklayarak kaçtı. Alevleri fark eden apartman sakinleri, itfaiyeyi arayarak, binayı boşalttı. Yangına müdahale eden itfaiye ekipleri, üst katta mahsur kalan bir aileyi merdiven aracıyla kurtardı.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Yangın nedeniyle dairede büyük çapta hasar oluştu. Kundaklama olayıyla ilgili soruşturma başlatıldı.


Kiracı

“ÇIĞLIKLAR İÇİNDE DIŞARI ÇIKTIK”

Ev sahibi Emel A., kiracısı Tahsin K.’den şikayetçi oldu. Emel A.’nın kızı Esra A., “Tahsin K., 8 yıllık kiracımız. Her sene kirasını kendisi belirlerdi. Geçtiğimiz yıl kira artışı yaparken, bir sonraki sene daha farklı bir fiyat belirleyeceğimizi söylemiştik. Bu yıl kirayı 1000 TL’den 2 bin TL’ye çıkarmak istedik, ödeyemeyeceğini söyledi. Aracılar girdi devreye, çocuğu yeni doğmuştu, maddi durumunu da dikkate alarak 500 daha indirdik. Kira bedelini 1500 TL olarak belirledik, o da kabul etti. Aradan bir gün geçti ve evi yaktı” diye konuştu.

“APARTMANDAKİ İNSANLARIN HAYATLARINI TEHLİKEYE ATTI”

Esra A. “Evi yakmasından bir saat önce eşi can güvenliği nedeniyle evi terk etmiş. Kayınvalidesi annemi arayıp, ‘Evden çıkın, yangın çıkaracakmış, kendinizi kurtarın’ diyor. Yangını ocağın üzerinde erittiği bir plastiği tüm eve damlatarak çıkardığını düşünüyoruz. Çok hızlı yayıldı, saniyeler içinde duman kokusu aldık, kapılarımız şişti. Çığlıklar içinde dışarı çıktık. Gerekçesi ne olursa olsun, yaptığı şeyi haklı göstermez. Bu apartmandaki insanların hayatlarını tehlikeye attı. Güvenlik kameralarından gördük ki, biz çığlık çığlığa bağırırken, adam sokağın başında sakin bir şekilde bekliyordu” diye konuştu.


Mahalle sakinlerinden Mikail Çoban ise “Ev sahibi ile kiracı arasında kira zammı yüzünden tartışma yaşanmış. Ev sahibi 1000 TL olan kirayı, 2 bin 500 TL’ye çıkarmış. Kiracı da bunu kabul etmemiş. Evi boşalttıktan sonra, gece gelip evi ateşe vermiş” dedi.

Fahiş ev kiraları için alınacak ilk tedbir: Şikayet hattı oluşturulacak