Mardinli çiftçiler elektrik faturalarına isyan etti: Elektrik borcum 2,5 milyon, tarlamı satsam 5 milyon

Mardinli çiftçiler CHP’li Oğuz Kaan Salıcı’ya elektrik faturası nedeniyle yaşadıkları sorunları anlattı. Çiftçiler faturaların usulsüz yazıldığını belirtti.

mardinli çiftçiler

Video aşağıda – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Örgütlenmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı’nın başkanlık ettiği heyet Mardin’e çıkarma yaptı.

CHP heyeti dün gerçekleştirilen üye katılım toplantısının ardından yurttaşları ziyaret ederek sorunları dinledi.


“FATURA ÇIKARTILMIYOR, BORÇ ELLE YAZILIYOR”

Mardinli çiftçiler CHP’li Salıcı’ya elektrik faturalarının fahiş boyuta geldiğini anlattı. Öte yandan çiftçiler kendilerine fatura çıkartılmadığını, elle miktarın yazıldığını ve IBAN numarası verildiğini söyledi. Bütün çiftçiler elektirk borçlarının olduğunu belirtti.

Bir çiftçinin firmanın çiftçi desteği olarak faturanın bir miktarını devletten firmanın aldığını, daha fazla ödeme alınabilmesi için hayali borçlar çıkartıldığını söylemesi dikkat çekti. Çiftçi, “Devletten alıyor, benden de ne koparırsa” dedi.

Çiftçi, “Bize ödemeyi yaparken elle yazılmış IBAN veriliyordu. Veriyorduk. Yine borçlu kalıyoruz. Hala borçluyuz. Borç deniz gibi bitmiyor. Eskiden 6 aydı, şu anda her ay fatura çıkartıyorlar. Şu anda borcum 1 buçuk – 2 milyon. İcrayı da hesaplıyorlar. Desteğimi de alıyorlar. Destek nereye gidiyor onu da bilmiyoruz. Burada bütün çiftçi borçlu. Bizim destekler direk oraya gidiyor, faturaya mı gidiyor direk icraya mı bizim çiftçi de hesabını bilmiyor, onlar da hesabını bilmiyor. Deniz gibi para alıyorlar ama mağdur olan çiftçidir” ifadelerini kullandı.


Diğer bir çiftçi ise “2019 yılına kadar bütün borcumuzu ödedik. 2019 yılından sonra 2 buçuk milyon borcum var. 3 senede. 122 dönüm tarlamız var. Tarlayı satsam 5 milyon eder” dedi. (Kaynak: Gerçek Gündem)

Elektrik tarifelerine en az yüzde 30 zam geliyor!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.