Ümit Özdağ: Hatay’a 700 binden fazla Suriyelinin girmesini engelleyemeyenler, bizim girmemizi engelliyor

Hatay’a girmesine izin verilmeyen Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ açıklama yaptı: “Hatay’a 700 binden fazla Suriyelinin girmesini engelleyemeyenler, bizim karayoluyla girmemizi engelliyor. Aslında biz de yanlış yaptık, Adana üzerinden değil de Suriye üzerinden gelseydik şu an Hatay’a giriş kolay olacaktı.”

Ümit Özdağ hatay

Video aşağıda Ümit Özdağ: Hatay’a 700 binden fazla Suriyelinin girmesini engelleyemeyenler, bizim girmemizi engelliyor

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’a Hatay girişinde kolluk kuvvetleri tarafından engellendi… Özdağ, polis ve jandarma ekipleri tarafından bir benzinlikte bekletildi. Özdağ, “Hatay’ın Türkiye’ye katılışının yıl dönümü olan 9 Temmuz’a kadar buradayız” dedi.


Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’a Hatay girişinde engelleme… Dün Hatay’a gideceğini açıklayan Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ hakkında yasaklama kararı çıkarıldı.

Bugün sabah saatlerinde Ümit Özdağ ve ekibinin şehre girilmesine izin verilmedi. Bir benzinlikte bekletilen ve sosyal medya hesabından açıklama yapan Özdağ, şu ifadeleri kullandı:

“Jandarma ve polis Erzin’de yolu kesmiş”

“Hatay’a yoldayız. Jandarma ve polis Erzin’de yolu kesmiş. Hatay valiliği 4 gün bütün etkinlikleri iptal etmiş. Zafer Partisi’nin Hatay’a girmesini yasaklamış. 700 bin Suriyelinin yaşadığı Hatay’a Zafer Partisi giremeyecekmiş.”

Hatay İl Emniyet Müdürlüğü’nden Hatay Valiliği’ne yazılan yazıda yasaklama kararı gerekçesi olarak şu gösterildi:

“İnternet üzerindeki sosyal medya paylaşımları ve açık kaynaklar üzerinde yapılan çalışmalar neticesinde, Twitter sosyal medya paylaşım sitesinde Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın, 26 Haziran 2022 tarihinde Zafer Partisi Adana 1. Olağan İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, “Türkiye sınırındaki mayınların sökülmesiyle sonuçlanan Ottawa Antlaşması’ndan da geri çekileceğiz. Yarın arkadaşlar Hatay’a gidiyorum. Türkiye-Suriye sınırına iktidara geldiğimizde tamamlanmak üzere ilk mayını (sembolik) yerleştireceğiz. Buradan da bütün dünyaya duyuruyoruz” şeklinde açıklamalarda bulunduğu tespit edilmiştir.”

zafer partisi hatay

Zafer Özdağ’ın içinde bulunduğu aracı durduran polis ve jandarma, Özdağ’ın konuşmasını ve yapılan paylaşımları “Halkı kin ve nefrete sevk edebileceği, toplumsal hassasiyeti üst seviyeye çıkararak provokatif eylemlere zemin hazırlayabileceği” gerekçesiyle şehre girişini engelledi.

Jandarma ekiplerinin konvoyu durdurması üzerine araçtan inen Ümit Özdağ, Jandarma komutanına neden engellendiklerini sordu. Jandarma komutanı ise elinde valilik kararı olduğunu belirterek araçların şehre girmesine izin vermeyeceklerini bildirdi. Bunun üzerine Özdağ, “Yürüyerek de mi geçemeyiz?” diye sordu. Jandarma komutanı ise “Her türlü geçemezsiniz” cevabını verdi.


“BU HATAY VALİSİNİN AYIBI OLSUN”

Özdağ, yasak kararının kaldırılana kadar heyetle beklemeye devam edeceklerini belirterek, “Bütün dünyaya da buradan duyuruyoruz. İçeride 700 bin Suriyeli var. Bunların içinde IŞİD teröristleri var. Bunun içinde El-Kaideci var ve 700 bin Suriyelinin içeride olduğu bir Türk kentine siz Türk parlamenterini sokmuyorsunuz. Bu da Hatay valisinin ayıbı olsun.” dedi.

HATAY’A GİRENE KADAR…

Yakındaki bir akaryakıt istasyonunda beraberindeki heyetle birlikte beklemeye başlayan Özdağ burada yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

– Hatay sınırında jandarma tarafından durdurulduk. Hatay Valisi bir açıklama yapmış, diyor ki; ‘ Açlık grevi yapmak, basın açıklaması yapmak, oturma eylemi, stant, çadır kurmak, bildiri dağıtmak, afiş asma ve yazılama yapma 4 Temmuz’a kadar, bugünden itibaren Hatay’da yasakmış. Şimdi biz bunların hiçbirisini yapma niyetiyle gelmedik. Biz sınıra mayın yerleştirmeye geldik.

KALKIN GELİN BURAYA

ümit özdağ
Ümit Özdağ’ın Hatay’a girişi engellendi

– Yasak kapsamında bu yok. Tabi, yerleştireceğimiz mayın da gerçek bir mayın değil. Her ne kadar Süleyman (Soylu) öyle zannetmiş olsa da… Şaka gibi. Türkiye’nin güvenliğinin emanet edildiği kişi sınıra yerleştireceğimiz mayının gerçek olduğunu zannediyor. Bu suç. Biz suç işlemeyiz. Ama siz suçun içindesiniz gırtlağınıza kadar. Buradan hiç bir yere gitmiyoruz. Hatay’a girene kadar bütün Zafer Partililer burada. Türkiye’deki bütün Zafer Partililere de çağrıda bulunuyorum. Kalkın gelin buraya. Hatay Türk yurdudur. 700 bin Suriyelinin yaşadığı yerde biz de sonuna kadar varız.

– Sevgili Hataylılar, Hatay’a Türk olduğumuz ve Suriye üzerinden kaçak olarak girmediğimiz ve için engellendik. Bu kanunsuz emir kaldırılmazsa, gerekirse Hatay’ın Türkiye’ye katılışının yıl dönümü olan 9 Temmuz’a kadar buradayız. Gelin burada kucaklaşalım…

MUHARREM İNCE: ANAYASAL SUÇ

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ve beraberindeki heyetin valilik kararı gerekçe gösterilerek şehre girişinin engellenmesine tepki gösteren Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, “Sayın Ümit Özdağ’ın Hatay’a girişini engellemek anayasal bir suçtur.” dedi.

BAKAN YARDIMCISI İSMAİL ÇATAKLI’DAN AÇIKLAMA: YABANCI DÜŞMANLIĞI OLAN, KIŞKIRTICI BİR YOL İZLEYEN…

Bir açıklama da İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı’dan geldi. Sosyal medya hesabından Özdağ’ın attığı tweet’in görselini paylaşan Çataklı, şu ifadeleri kullandı: “Tek güç kaynağı yabancı düşmanlığı olan, iki gündür Hatay sınırına mayın döşeyeceğini söyleyerek kışkırtıcı bir yol izleyen, hayatı yalan ve provokasyondan ibaret birinin bu provokasyonuna, tahrikine izin verilmemiştir.”

VALİLİK: YABANCI DÜŞMANLIĞI

Hatay Valiliği’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, şöyle denildi:


– Hatay sınırına mayın döşeyeceğini iki gündür ilan eden, yabancı düşmanlığı ile her kesimden insanın bir arada yaşadığı, kardeşliğin ve hoşgörünün sembolü kadim şehir Hatay’ımızın sosyal dinamiklerine mayın döşeyeceğini söyleyerek, kışkırtıcı bir üslupla ilimize gelen tüm grup ve kişilerin telafisi mümkün olmayan olaylara sebebiyet verilmemesi adına kanunların verdiği yetkiler çerçevesinde kamu düzeninin ve asayişin sağlanabilmesi, huzurun temin edilebilmesi amacıyla valiliğimizce gerekli önlemler alınmıştır.

Ümit Özdağ: Suriyeli “askerlik yapmak istemiyorum” dediği için Mehmetçik Suriye’de şehit oluyor