Atatürk’ün TIME dergisine kapak olan fotoğrafının çekildiği an

Mustafa Kemal Atatürk’ün Batı Anadolu yurt gezisine çıktıktan sonra 17 Ocak 1923’te İzmit’in Gebze ilçesinde çekilen görüntüler yeniden gündem oldu. Atatürk’ün burada çekilen fotoğrafı Time dergisine kapak olmuştur.

atatürk time

Video aşağıda – Dünyanın en çok okunan haber ve politika dergisi Time, Mustafa Kemal Atatürk’ü iki kez dergi kapağına taşıdı. Atatürk’ün Time’da yer alan ilk fotoğrafı İzmit’te çekildi.

24 Mart 1923 tarihli dergi kapağında yer alan bu kare, Halide Edip Adıvar ve Mustafa Kemal Atatürk‘ün 17 Ocak 1923‘teki İzmit ziyaretindeki sohbeti esnasında yakalanmıştı.


Henüz erken bir tarih olmasına rağmen Cumhuriyet’in kurucusu, kadın haklarıyla ilgili devrim niteliğinde yenilikler yapacağının sinyalini vermişti. Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşı’ndan sonra dünyanın en başarılı liderlerinden biri olarak görülmekteydi.

Cumhuriyet’in ilanından bir kaç ay önce 24 Mart 1923’te Time dergisinin kapağında Atatürk vardı. 4. sayısında Atatürk’e yer veren Time’daki yazıda Anadolu topraklarında özgür bir ulus kurma mücadelesi ve kişiliği övgü ile anlatılıyordu.

Yazı o zamanlar popüler olan bir söze Atatürk’ün verdiği cevapla başlıyor. Nerede bir Türk kendisinin efendisidir? sorusuna daha önceleri Osmanlı’nın yozlaşmışlığı, zayıflığı ve “hasta adam” imajı yüzünden “cehennemde” diye cevap verilirken, bu aşağılayıcı sözü “Türkiye’de” haline getirdiğini yazıyordu.

Hakkındaki makalede, tarihçi Arnold J. Toynbee’nin görüşlerinden de yararlanılmıştı. Profesör Toynbee, “Mustafa Kemal Paşa hiç şüphesiz çağdaş tarihin büyük şahsiyetlerinden biridir. hayata saçılan milli hareket ilhamıyla birlikte daha iyi bir dünya için beklemek yerine bir Türk’ün Anadolu’da kendi efendisi olabileceğinin canlı bir örneğidir” diyordu.


Atatürk’ün Time dergisine kapak yapılması ve yeni Türkiye ile ilgili
görüşler, Kurtuluş Savaşı boyunca “Türklerin mezalim yaptığı”ndan söz eden
Amerikan basınında bir değişikliğin de işaretiydi. Atatürk, 21 Şubat 1927’de
derginin bir kez daha kapağını süsledi.

TikTok’ta ‘zaman yolcusu’ olduğunu iddia etti: 5 tarih paylaştı || Bizi takip edin: Facebook, TwitterInstagram