Bilim insanları sineklerin beynini ′hackleyerek′ uzaktan kumanda etmeyi başardı

ABD’nin Rice Üniversitesi’nden bilim insanları, meyve sineklerinin beyninin hacklenerek uzaktan kontrol edilebileceğini gösterdi. Sineklerin beyinlerindeki nöronlara sinyal yollanarak, kontrolleri sağlanıyor.

Sinekler

Araştırma ekibi önce, ısıya duyarlı iyon kanalında nöronlara sahip genetiği değiştirilmiş meyve sineklerini aldı. Bu kanal ısıtıldığında, nöronlar aktive olarak sineği kanatlar açık pozisyona getiriyor.

Isı tetikleyicisi olarak demir oksit nanoparçacıklar böceklerin beynine enjekte edildi. Manyetik alan uygulandığında, parçacıklar ısınarak nöronları ateşliyor ve sinek kanatları açarak uçma pozisyonuna getiriyor.


Sistemi test etmek için küçük bir manyetik alan uygulandı. Manyetik alan uygulandığında, sinek kanatlarını yaklaşık yarım saniyede açıyor.

“Beyin üzerinde çalışmak ya da nörolojik hastalıkları tedavi etme açısında bilim insanları için her iki açıdan da inanılmaz derecede hassas ve minimal derecede invazif. Seçilen nöral ağların manyetik alanla uzaktan kontrolü nöro teknolojilerin kutsal kasesine benzetilebilir. Bizim çalışmamız ise bu yolda önemli bir adım çünkü, uzaktan manyetik kumandanın hızını arttırıyor ve insan beyninin doğal hızına yaklaştırıyor,” diyor araştırmanın yazarı Jacob Robinson.

Meyve sineği

Araştırmacılar bu teknoloji sayesinde bazı göz hasarlarının tedavi edilebileceğini düşünüyor. Görsel korteks stimülasyonuyla gözlere yeni bir yol açılabilir. Böylece görüş yeniden sağlanabilir.

Projenin destekçisi DARPA’nın (ABD Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Projeleri Ajansı) ise başka planları var. Darpa giyenin nöral aktivitesini ölçerek düşünceleri yazıya dökecek bir başlık geliştirmek istiyor. Böylece insanlar arasında bu düşünceler veya sezgileri aktarılabilir. Bu konsept gerçekten çok tuhaf gözüküyor.

Araştırma Nature Materials dergisinde yayınlandı.


Derleyen: Gerçek Bilim

Zengin olmaya daha yatkın burçlar hangileri?