Disney Plus toplam abone sayısında ilk kez Netflix’i geride bıraktı

Disney Plus, son çeyrekte 14,4 milyon yeni abone kazandı. Böylelikle Hulu ve ESPN+’ı da bünyesinde barındıran Walt Disney, dünya çapında 221 milyon abone sayısına ulaşarak ilk kez Netflix’i geride bıraktı.

disney plus

Disney Plus’ın elde ettiği başarı, Wall Street tahminlerinin de yaklaşık yüzde 45 üzerinde gerçekleşti.

Netflix ise toplam 220,7 milyon aboneye sahip. Şirket, geçtiğimiz ay 1 milyon abonesini daha kaybettiğini duyurmuştu.


Öte yandan Disney+ Aralık ayı itibarıyla reklam içeren bir üyelik türünü de başlatacağını duyurdu.

Reklamlı seçenek

Şirket, reklam içeren Disney+’ın aylık abonelik ücretinin 7,99 dolar olacağını açıkladı. Bu şirketin şu anda reklamsız seçenek için aldığı ücretle aynı. Aralık ayında Disney+’ın reklamsız seçeneği için alınacak ücret ise 3 dolar zamlanarak 10,99 dolar olacak.

Reklamlı seçenek için Türkiye’de ödenecek ücret ise henüz belli olmadı.

Netflix de benzer bir reklamlı abonelik seçeneği üzerinde çalışıyor.

Reuters’ın haberine göre Çarşamba günü Disney hisseleri yüzde 6,9 artışla 120,15 dolara yükseldi.

Disney, 2017 yılında Netflix‘e rakip olmak üzere geleneksel kablo TV yayın akışından, internet üzerinden yayın yapan dijital bir platforma geçmeye karar verdi.

Disney Plus 5 yıl içerisinde ise rakibini geride bıraktı

Amerikan araştırma şirketi FactSet tarafından  yapılan bir ankete göre, Disney+’ın Star Wars dizisi Obi-Wan Kenobi ve Ms. Marvel gibi içeriklerle son çeyrekte 10 milyon yeni aboneye ulaşması bekleniyordu. Ancak son veriler bu beklentinin üzerinde gerçekleşti.

Reuters’a konuşan Investing.com analisti Haris Anwar, “Netflix daha fazla abone kazanmak için uğraşırken Disney pazar payını artırıyor. Disney’in, hizmetlerini hızlı bir şekilde sunması ve yeni müşteriler elde etmesi nedeniyle uluslararası pazarlarda büyümek için daha fazla avantajı var” dedi.


Disney, Eylül 2024 sonunda 215 ile 245 milyon arasında toplam abone sayısına ulaşmayı hedefliyor.

Yeni Marvel filmleri Türkiye’de Disney Plus’a neden hemen gelmeyecek?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.