Netflix, reklam destekli abonelik paketleri sunmayı planlıyor

Netflix 10 yıl sonra ilk kez abone kaybettiğini açıkladı. Şirketin CEO’su Reed Hastings, yıllarca reklamlara direndikten sonra Netflix’in artık reklam içerikleri ile daha düşük fiyatlı katmanlar sunmaya açık olduğunu söyledi.

Netflix reklam

Popüler yayın devi Netflix son on yılda ilk kez abone kaybettiğini açıkladı. Son çeyrekte 200 binden fazla abone kaybeden Netflix, ikinci çeyrekte ise 2 milyona yakın kullanıcının platformdan çıkacağını düşünüyor.

Netflix abone sayısı neden düşüyor?

Netflix’ten 2022’nin ilk çeyreği için gelen yeni rapor, toplam abone sayısının 221,64 milyona gerilediğini ortaya koydu. Şirket, tüm yayın hizmetleri arasında hala en büyük aboneye sahip, ancak son grafik, analistlerin beklediği 2,5 milyonluk abone artışının tam tersi yönünde.


Ünlü komedi serisinin yeni filmi Recep İvedik 7 için çalışmalar devam ediyor. Filmin dijital platformda yayınlanacağı öğrenildi.

Daha büyük abone kayıpları kapıda

Covid-19 pandemisi sayesinde son iki yıldır abone sayısında beklentilerin üstüne çıkmayı başaran Netflix , 2022’de geri dönüş yaşamaya başladı. Şirketin abone artırma girişimi, 2022’nin ilk çeyreğinde korkunç bir şekilde düştü. Küresel olarak 200 bin abone kaybı bildiren Netflix, daha büyük kayıpların kapıda olduğunu söyledi.

Netflix, bu yılın ikinci çeyreğinde 2 milyon kadar abone kaybedeceğini tahmin ediyor. Hissedarlara yazdığı açıklamada, abone kaybını dört faktöre bağladı. Bu faktörler arasında internet ve akıllı TV satışındaki yavaşlama, haneler arası hesap paylaşımı, ortaya çıkan diğer yayın hizmetleri ve artan enflasyon yer aldı.

200 binden fazla abone kaybeden Netflix’in halihazırda 221,64 milyon kullanıcısı bulunuyor. Şirket abone konusunda gerileme yaşasa da, gelir artışı konusunda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10’luk büyüme gördü. Platform, son çeyrekte 7,8 milyar dolar kazanarak 1,6 milyar dolarlık kar bildirdi.

Netflix, geçen yılın aynı döneminde kazandığı 1,5 milyon aboneye kıyasla 2022’nin ikinci çeyreği için iki milyon abone kaybı yaşayacağı konusunda yatırımcıları uyardı. Platform, Avrupa kullanıcılarını özellikle Rusya-Ukrayna krizi yüzünden kaybettiğinin altını çizdi.


Yayın devi ayrıca yeni abonelerinin çoğunun ABD dışından geleceğini, yeni abonelerin ise özellikle Squid Game, All of Us Are Dead ve La casa de papel için kaydolacağını düşünüyor.

Netflix reklam destekli abonelik planlarını kullanıma sunmayı düşünüyor

netflix

Netflix, yıllarca reklam destekli bir platform olmamasıyla övünmüş ve son olarak 2020 yılında reklamsız yayın yapmaya devam edeceğini söylemişti. Ancak şirketin CEO’su Reed Hastings, yıllarca reklamlara direndikten sonra Netflix‘in artık reklamlarla daha düşük fiyatlı katmanlar sunmaya açık olduğunu söyledi.

Hastings, uzun süredir platforma reklam veya diğer promosyonların eklenmesine karşı çıkıyor, ancak şirketin CEO’su şimdi müşterilere daha ucuz bir seçenek sunmanın mantıklı olduğunu söyledi. Zira Netflix’ten yapılan son açıklamaya göre şirket, son çeyrekte 200 bin abone kaybetti. Belli ki bu da Netflix’i fiyatları ucuzlatma yolları aramaya itti.

25 yıllık tarihinde hiçbir zaman reklamlara izin vermemiş bir şirket olarak, yeni abonelik planları Netflix için büyük bir değişiklik olacak. Hastings, seçeneğin muhtemelen bir veya iki yıl boyunca hizmette kullanılamayacağını söyledi. Yani reklam destekli abonelik modelleri hala geliştirilme aşamasında.

Bu modelin bizdeki örneğini düşündüğümüzde akıllara ilk olarak Exxen platformu geliyor. Exxen reklam destekli ve desteksiz olmak üzere farklı modeller sunuyor ve reklam destekli modelde fiyatlar daha ucuz olarak karşımıza çıkıyor. Netflix’in yapmaya çalıştığı da bu gibi görünüyor.

Son yapılan zamlar Türkiye’de de tepki çekmişti


Netflix, daha fazla aboneyi kendine çekebilmek için özel yapımlara olan yatırımlarını artırdı ve dolayısıyla bu kullanıcı tarafında fiyatlara yansıdı. Hatırlarsanız dijital yayın platformu, son dönemde ülkemizde de fiyatlarını artırmış ve birçok Netflix kullanıcısı çeşitli sosyal mecralarda bu zamlara tepki göstermişti. (Kaynak: SDN, Webrazzi)

Netflix Türkiye üyelik ücretlerine zam yaptı