Online alışverişte elektronik cihazlar için 14 günlük cayma hakkı kaldırılıyor

Kanunda tüketici hakkı olan online alışverişte elektronik cihaz alımlarında bedel ödemeden 14 günlük cayma hakkı, yönetmelikle 1 Ekim tarihi itibariyle iptal ediliyor. Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, Tüketiciyi Koruma Genel Müdürlüğü tarafından çıkarılan yönetmeliğin tüketiciyi değil, satıcıyı koruduğunu belirterek yönetmeliğin iptali için Danıştay’a başvuruda bulunduklarını açıkladı.

elektronik cayma hakkı

İnternetten yapılan alışverişlerde 14 günlük cayma hakkı, elektronik eşyalar için kaldırılıyor. Tüketici, telefon ve bilgisayar gibi ürünlerin paketini açmasa bile ürünü iade edemeyecek. Geri kalan tüm ürünlerde ise, ürün kusurlu değilse iade kargo ücreti tüketiciye ait olacak.

TÜKETİCİLER BİRLİĞİ HAREKETE GEÇTİ

Kayseri Adalet Sarayı önünde basın açıklaması yapan Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin,, uzaktan satışlarda tüketicinin 14 gün içerisindeki iade hakkının kalktığını söyledi.


Başkan Şahin, “Uzaktan satışlar hususunda geçen hafta bir değişiklik yapıldı. Tüketicinin iade hakkı, yani ‘cayma hakkı’ dediğimiz 14 gün içerisinde herhangi bir bedel ödemeden vazgeçme hakkı bitirildi. Artık tüketici, kanunda verilen hakkını kullanamayacak” dedi.

“Bu yönetmelik, dolandırıcılığı artıracak”

Yönetmeliğin dolandırıcılığı artıracağını iddia eden ve iptali için Danıştay’a başvuruda bulunduklarını kaydeden Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, şu ifadeleri kullandı;

“Tüketiciyi Koruma Genel Müdürlüğü tüketiciyi değil, satıcıyı koruyor”

• Tüketiciye bu hak kanunla veriliyor, fakat daha küçük bir şey olan yönetmelikle alınıyor. Bunu yapan Tüketiciyi Koruma Genel Müdürlüğü. Tüketiciyi değil, satıcıyı koruyan bir genel müdürlükle karşı karşıyayız.


• Hatta bir sene içerisinde bu genel müdürlük, dolandırıcıları koruyan genel müdürlüğe doğru koşarak gidiyor. Farkındalar mı bilmiyorum.

“Tüketicinin bütün hakları elinden alındı”

• Bu genel müdürlük maalesef görevini tamamladı, tüketicinin bütün haklarını teker teker elinden aldı. Uzaktan satış meselesi, bütün Avrupa’da uygulandığı şekliyle uygulanmalıydı.

• Bir ürünün iade edilmesinde tüketicinin hakkı vardır; istediği ürün gelmeyebilir çünkü uzaktan alıyor. Milyonlarca şikayet var bu konuda. Ama bunlar bu değişikliği hangi şikayetten dolayı yaptı acaba?

“DANIŞTAY’A BAŞVURU YAPTIK”


Biz bu yönetmeliğin iptali için Danıştay’a başvurumuzu yaptık. Bu yönetmelik iptal edilecek, çünkü bu yönetmelik dolandırıcılığı artıracak” ifadelerini kullandı.

Tüketici Hakları Yönetmeliğinde düzenleme: İnternet ve telefon abonelikleri için yeni dönem