17 yaşındaki genç Marmara Üniversitesi’ni hackleyerek uyarı gönderdi: Açığı söyleyeyim, kapatın

17 yaşındaki YUBA rumuzlu genç Marmara Üniversitesi’nin veri sistemini hackleyerek SMS ile yetkilileri uyardı: “Devletime zarar verecek hiçbir şey yapmıyorum. Sadece web sitesinde açık buldum ve hack’ledim. Yüksek risk içeren bir açık. Yetkili kişi lütfen benimle irtibata geçsin. Açığı söyleyeyim, kapatın.”

hacker

‘YUBA’ rumuzlu hacker mesajında “Sadece web sitesinde açık buldum ve hack’ledim. Yüksek risk içeren bir açık. Yetkili kişi lütfen benimle irtibata geçsin” ifadelerini kullandı.
Verileri Koruma Kurumu’nun (KVKK) yayınladığı ‘veri ihlali bildirimi’ne göre, 15 Eylül’de Marmara Üniversitesi’nin Bilgi Yönetim Sistemi içerisinde bulunan SMS gönderim servisindeki yetkili kullanıcı hesabı, 17 yaşındaki ‘YUBA’ rumuzlu bilgisayar korsanı tarafından ele geçirildi.

Sabah’tan İlker Turak’ın haberine göre, ele geçirilen ve yeni kullanıcı hesapları tanımlama yetkisi olan hesaptan 3 yeni kullanıcı hesabı tanımı yapıldığı da tespit edildi.


Çalışanlar ve kullanıcılardan oluşan toplam 5 bin 698 kişinin bilgilerinin alındığı belirlendi. Sızıntının bildirilmesinin ardından KVKK, Marmara Üniversitesi’nce yapılan ihlal bildirimini ilan ederken ihlale ilişkin inceleme başlattı.


Üniversitenin veri sistemini hack’leyen ‘YUBA’nın SMS ile yetkilileri uyardığı ortaya çıktı. ‘YUBA’ mesajında “Merhaba sayın Marmara Üniversitesi. Ben YUBA, 17 yaşında bilgisayar korsanıyım. Fakat devletime zarar verecek hiçbir şey yapmıyorum. Sadece web sitesinde açık buldum ve hack’ledim. Yüksek risk içeren bir açık. Yetkili kişi lütfen benimle irtibata geçsin. Açığı söyleyeyim, kapatın” ifadelerini kullandı.

Türkiye tarihinin en büyük veri sızıntısı iddiaları gündemde!