‘Fenomen İmam’ Miraç Orbay’dan yeni serüvenler: Rolls Royce ile boğaz turu ve lüks villa

Tiktok’ta kendisini ‘yetimlerin hizmetkarı’ diye tanıtan Miraç Orbay’ı özel uçakla İstanbul’a gelmesi sosyal medyada en çok konuşulanlara girdi. Miraç Orbay’ın Rolls Royce ile boğaz turu yaptığı videolar paylaşıldı.

Fenomen imam

Adını Miraç Orbay olarak tanıtan ve TikTok’ta yaptığı paylaşımlarla “fenomen” gibi davranan sarıklı cüppeli kişinin videosu gündem oldu.

Özel jetten inen Orbay, elinde lüks telefon ile video kayda alırken özel jetten indiğini sürekli vurgulamasıyla dikkat çekmişti. Daha sonra ‘Fenomen İmam’ın Rolls Royce marka lüks araç ve İstanbul Riva’da denize sıfır havuzlu lüks villa görüntüleri gündem oldu.


İşte o görüntüler:

https://twitter.com/who98408150/status/1569316421599113217

Ertuğrul Özkök: Menziline Rolls Royce’la giden yeni ‘imam burjuvazisi

Ertuğrul Özkök, eşinin adına gönderme yapan “Tansu’ya Mektuplar” başlığı altında yazdığı ve “newsletter” olarak paylaştığı yazılarında bugün, özel jetle Ayasofya’ya namaz kılmaya giden, Roll Royce marka araçla Boğaz’da gezdiği videoları paylaşılan Miraç Orbay’a ilişkin olarak, “Ufukta bir imam burjuvazisi doğuyor. Bizde İran’daki gibi dini bir Clerge, yani ruhani bir sınıf  yoktu. Ama galiba tam da Marksist anlamda bir sınıf doğuyor. Türkiye’nin İslam alemine hediye ettiği yeni bir kavram: Yükselen yeni imam burjuvazisi…” değerlendirmesini yaptı.

Özkök’ün “Menziline Rolls Royce’la giden yeni ‘imam burjuvazisi” başlıklı yazısı şöyle:

Menziline Rolls Royce’la giden yeni ‘imam burjuvazisi’

Menzil imamı, Tarkan’ın İzmir konserini bile sosyal medyanın gündeminde ikinci sıraya attı.

Gerçek bir “marketing uzmanı…”

Rolls Royce imamı, Fethullah Hoca Pensilvanya’da, 15 Temmuz’da ve öncesinde bu ülkeye verdiği muazzam zararın cezasını, iyice hafifletilmiş bir ev hapisi ile öderken, bıraktığı boşluğu hızla dolduran Menzil tarikatına mensupmuş…

Sağ şeritten hızla gelip Cübbeli’yi fena solladı

Sağ şeritten öyle büyük bir hızla gelip, jet-skili Ahmet Hoca’yı öyle bir solladı ki…

Günün değil, haftanın değil, ayın değil, yılın değil, yüzyılın imamlığına adını yazdırdı.

Kelimelerin müthiş cazibesine bakar mısınız…

“Menzil” tarikatına mensup ve menziline Rolls Royce’la, özel jetle gidiyor.

Aynı zamanda emlak simsarı…

Üstelik TOKİ konutları değil, lüks gayrimenkul pazarlıyor.

Beyaz Türkler gidiyor, beyaz imamlar geliyor

Cübbeli Ahmet’in cübbesi siyahtı onunki, beyaz.


Cübbeli Ahmet, havuzlu villalara terfi etmeden siyah cübbesiyle bu ülkenin “zenci Türklerini” temsil etme iddiasındaydı.

Zamanın ruhu değişti.

Beyaz Türkler out… Şimdi “beyaz cübbeli beyaz imamlar” geliyor.

“Ak” sıfatını çok sevip de “beyaz” sıfatından hiç hazzetmeyen bir neslin ahvadından biri olarak parlak bir dikey geçiş…

Tarikatının müritleri hâlâ siyahi bir yoksulluğu yaşarken, o bu fukara sınıfına beyaz Rolls Royce’la bembeyaz umutlar veriyor.

Diyor ki;

“Ey mümin, öteki dünyadaki cenneti hakettin, şimdi gel önce şu fani cenneti yaşa…”

Hiç de fena fikir değil…

Türkiye’nin İslam alemine yeni bir hediyesi: Beyaz imam

Ufukta bir imam burjuvazisi doğuyor.

Bizde İran’daki gibi dini bir Clerge, yani ruhani bir sınıf yoktu.

Ama galiba tam da Marksist anlamda bir sınıf doğuyor.

Türkiye’nin İslam alemine hediye ettiği yeni bir kavram:

Yükselen yeni imam burjuvazisi…

Menzil imamını yakında Rolls Royce’u ile gittiği bir müzayedede, elindeki sopayla bir Picasso tablosunu yükseltiyor görürsek hiç şaşırmayın.

Cübbesinin beyaz eteğini sıyırarak Rolls Royce’a binen imam onu da yapar.


Madem minareler süngümüzdü, Rolls Royce’lar niye müzayede vasıtamız olmasın ki…

Lüks “imam” gündemde: Evet şimdi özel jetten iniyorum


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.