YouTube coştu: Arka arakaya geçilemeyen 10 reklam

Sürekli olarak reklamlar konusunda şartları zorlaştıran YouTube, şimdi de arka arkaya geçilemeyen 10 reklam sistemini test etmeye başladı. Kullanıcılar ise bu duruma kızgın.

youtube reklam

Dünyanın en popüler video platformu olan YouTube, ortaya ilk çıktığı günden bugüne kadar kelimenin tam anlamıyla evrimleşti. Platform şu anda bazı kişiler için hem bilgi hem eğlence hem de sorunlarının tek çözümü olarak görülüyor.

Öte yandan YouTube’un Premium abonelik sistemi olan YouTube Premium da 2014’teki ilk ortaya çıkışından beri oldukça değişti. İlk başlarda Music Key olarak bilinen bu abonelik sistemi zamanla, artan reklamlardan kurtulmanın anahtarı haline geldi.


■ 10 reklam yetmez 100 tane koyun!

Popüler forum sitesi Reddit ve Twitter platformundaki ABD’li ve Kanadalı kullanıcılar, YouTube’un video başlarında ve aralarında arka arkaya geçilemeyen 10 reklam koyduğundan şikâyet etmeye başladı. Bu reklamlar her ne kadar 5-6 saniyelik reklamlar olsa da bu toplamda 1 dakikalık zaman kaybı anlamına geliyor. Her 4-5 dakikada bir bu reklamlardan 10 tane gördüklerini belirten kullanıcılar, YouTube’un bu sistemi getirmesine oldukça öfkeli. Kullanıcılar bu reklamları genellikle mobil cihazlarda ve Android TV Box’larda yaşadıklarını da belirtiyor.

Forumlardaki kullanıcıların bazıları video başlarında 10 reklam gördüklerini, bazıları 5 reklam bazıları ise 8 reklam gördüklerinden bahsediyor. Reklamların sayısı çoğu kullanıcıda değişiyor ancak bu reklamları görenlerin büyük çoğunluğu 10 reklam gördüklerini ifade ediyor. Pek çok kullanıcı bu durumun YouTube’un daha çok Premium abonelik satması ve ücretsiz kullanıcıları bir nevi “bezdirmesi” olarak tanımlıyor.


Twitter üzerinden sorulan sorulara yanıt veren YouTube yetkilileri, bu yeni reklam sisteminin henüz test aşamasında olduğunu ve farklı kullanıcılara farklı sayılarda reklamlar gösterildiğini açıkladı.

Netflix Türkiye abonelik ücretlerine yine zam geldi


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.