Milyar dolarlık metaverse platformu Decentraland günlük 38 kullanıcıya düştü

DappRadar’ın raporuna göre, metaverse platformu Decentraland günlük sadece 38 aktif kullanıcıya sahip. Piyasa değeri ise 3,5 milyar dolardan 1,9 milyar dolara kadar düşmüş durumda.

Decentraland

Geleceğin teknolojisi olarak adlandırılan metaverse evrenleri, geçen yıl oldukça popüler hâle geldi.

Başta Facebook’un çatı şirketi Meta olmak üzere birçok şirket, bu pazara dev yatırımlar yapıyor. Son zamanlarda ise kripto dünyasında yaşanan düşüş, bazı metaverse evrenlerine olan ilgiyi ciddi şekilde düşürdü.


Günlük sadece 38 aktif kullanıcıya sahip

DappRadar tarafından yapılan araştırmaya göre, 1.2 milyar dolar değere sahip metaverse platformu Decentraland, günlük sadece 38 aktif kullanıcıya sahip.

Ethereum tabanlı sanal dünya Decentraland’ın en büyük rakiplerinden The Sandbox’ın günlük kullanıcı sayısı ise 522.

Öte yandan Decentraland, DappRadar’ın yapmış olduğu araştırma sonucunu kabul etmedi ve gerçek günlük kullanıcı sayısının 8 bin olduğunu söyledi.

DappRadar, platforma giren ve harcama yapan kişileri aktif kullanıcı olarak niteliyor. Decentraland ise sadece oturum açan kullanıcı sayısını aktif olarak kabul ediyor.

Metaverse evreninden arsa satın alabileceğiniz 6 platform:

metaverse coin

Decentraland

Decentraland, şu anda en büyük metaverse platformlarından biri. Şubat 2020’de piyasaya sürülen Decentraland, geçen yılın sonunda aylık yaklaşık 300.000 aktif kullanıcıya ev sahipliği yaptı. Decentraland metaverse, Ethereum blok zinciri üzerine inşa edildi ve tam bir deneyim elde etmek için kullanıcıların hesaplarını dijital cüzdanlarına bağlamasını gerektirirken oynaması ücretsizdir.


Decentraland’ın yerel tokeni MANA, CoinGecko’ya göre piyasa değeri 3,45 milyar dolar. Şu anda en çok işlem gören 34. kripto para birimi olan MANA, Decentraland’daki kullanıcı deneyiminin büyük bir bölümünü oluşturan sanal emlak mülklerini ve diğer koleksiyonları satın almak ve satmak için metaverse üzerinde kullanılır.

The Sandbox

The Sandbox, Decentraland ile birlikte erken başarı elde eden başka bir metaverse platformudur. Hong Kong merkezli oyun geliştiricisi Animoca Brands’in sahibi olduğu The Sandbox, 40 milyondan fazla indirmeye ve aylık 1 milyon aktif kullanıcıya sahiptir.

Sandbox aynı zamanda Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiş topluluk odaklı bir metaverse projesidir. Platformun LAND ve SAND token olmak üzere iki adet yerel tokeni vardır. LAND ve SAND sahiplerine, platformun geleceğini belirleyen ve yöneten The Sandbox içindeki merkeziyetsiz özerk organizasyonda (DAO) söz hakkı verilir.

Somnium Space

Decentraland ve The Sandbox’ın aksine sanal gerçeklik desteği sunan Somnium, yine her iki oyunda da olduğu gibi arsa oluşturup burayı tasarlamanızı ve arsa alım satım yapmanıza olanak tanıyor. Somnium’daki arsaların fiyatları da haritada bulundukları konuma ve arsadaki varlığın değerine göre değişiyor.

OVR

OVR Land, Decentraland ve The Sandbox gibi platformlardan kendini ayırarak metaverse’ü gerçek dünyaya taşımayı hedefliyor. Gerçek dünyanın bir kopyasının oluşturulduğu platformda alınan araziler, gerçek dünya üzerinde şekillendirilebiliyor. Arazilerin fiyatlarıysa genellikle arazinin gerçek dünyadaki konumuna göre değişiyor.

SuperWorld

SuperWorld, tıpkı OVR gibi gerçek dünyanın bir kopyasını sanal dünyaya taşımış durumda. SuperWorld’ün çalışma mantığı ve arazilerin değerlenmesi de tıpkı OVR’daki gibi gerçekleşiyor.

Axie Infinity


En popüler metaverse platformlarından birisi olan Axie Infinity, kiralayabileceğiniz ya da satın alabileceğiniz, geliştirilebilir arsalara ev sahipliği yapıyor. Bu arsalardan birine sahip olduktan sonra arsayı geliştirerek arsa ticaretine girişilebiliyor. Arsaların değeri de her zamanki gibi içindeki varlığa göre değişiklik gösteriyor.

Meta yöneticisi Derya Matraş: Metaverse ile 10 yıl içinde 3 trilyon dolarlık ekonomiye ulaşacağız