100 TL banknotu klozete atan fenomene 7,5 yıl hapis istemi

Sosyal medya hesabından 100 TL’lik banknotu klozete attığı görüntüleri paylaşan sosyal medya fenomeni Mika Can Raun hakkında savcılık iddianame düzenledi.

100 TL klozete

Sosyal medya fenomeni Mika Can Raun, 100 TL’yi klozete atarken çektiği videoyu sosyal medya hesabından paylaştı. Raun, görüntüler nedeniyle sosyal medyadan gelen tepkiler üzerine de “Güzel ülkemin kanalizasyonuna 100 TL kazandırdım, suç mu?” diyerek kendini savundu.

Polis, görüntülerin ardından 24 Ekim’de Mika Can Raun’u gözaltına aldı. Mika Can Raun, çıkarıldığı adliyede adli kontrol kararıyla serbest kaldı.


Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından düzenlenen iddianamede, Mika Can Raun’un, müzik eşliğinde elindeki 100 TL’lik banknotu önce önünde bulunan alana bıraktığı, devamında ise elleriyle klozeti gösterdiği ve eline aldığı 100 TL’lik banknotu klozete doğru atıp sifona bastığı belirtildi.

“Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret’ ve ‘devletin egemenlik alametlerini alenen aşağılama”


Şüphelinin eyleminin sabit olduğu ve suçtan kurtulmaya yönelik olduğu değerlendirilen bu savunmasına itibar edilmediğinin belirtildiği iddianamede, Mika Can Raun’un, “Atatürk’ün manevi varlığına ve devletin egemenlik alameti olan Türk bayrağına yönelik tahkir kastı ile hareket etmek suretiyle, üzerinde Mustafa Kemal Atatürk’e ait resim ile beraber, beyaz ay-yıldızlı Albayrak özelliklerini taşıyan ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin egemenlik alameti olarak kullanılan ay-yıldız işareti de bulunan 100 TL’lik banknotu klozete atmak suretiyle ‘Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret’ ve ‘devletin egemenlik alametlerini alenen aşağılama’ suçlarından 2 yıl 6 aydan 7 yıl 6 aya kadar hapis cezası ile cezalandırılması talep edildi. İddianamenin, gönderildiği Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmesinin ardından Mika Can Raun’un yargılanmasına başlanacak.

MasterChef jürisi Mehmet Şef’in esnaf lokantasından kovulmasının ardından gerçek ortaya çıktı


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.