Gezegen katili alarmı: Dünya için büyük tehlike!

Gökbilimciler, “gezegen katili” olarak nitelendirdikleri “2022 AP7” isimli yeni bir asteroid keşfetti. Asteroidin Dünya’nın yörüngesinden geçme ihtimali olduğunu belirten bilim insanları, 2014 yılından bu yana keşfedilen en büyük asteroid olduğunu açıkladı.

gezegen katili

Bilim insanları, Dünya ile Venüs arasında “2022 AP7” isimli bir asteroid keşfettiklerini açıkladı. Potansiyel olarak en tehlikelisi olarak tanımlanan ‘2022 AP7’nin Dünya’nın yörüngesinden geçme ihtimali olduğu bildirildi.

Guardian’da yer alan habere göre, gökbilimciler, “gezegen katili” olarak adlandırdıkları en büyük boyutlu asteroidi keşfettiklerini ve devasa asteroidin Dünya’nın yörüngesinde geçebileceğini açıkladı.


2022 AP7 olarak adlandırılan asteroid, Dünya ve Venüs’ün arasında tespit edildiği belirtildi.

Astronomical Journal’in baş yazarlarından, Carnegie Bilim Enstitüsü’nün Dünya ve Gezegenler Laboratuvarı’ndan gök bilimci Scott Sheppard, şu ana kadar “gezegen katili” olarak nitelendirilen boyutta, Dünya’ya yakın üç asteroid keşfettiklerini duyurdu.

Yaklaşık 1,1 km ila 2,3 km çapında asteroidin 2014’ten beri keşfedilen en büyük asteroid olduğunu ve muhtemelen şimdiye kadar bulunan en büyük yüzde 5’lik dilimde olduğunu söyledi.

Dünya için ne zaman ciddi bir tehlike oluşturacağı belirsiz

Sheppard, keşfedilen asteroitlerin Dünya’ya çarpmayacak rotalarda olduğunu söyleyerek, son keşfedilen ‘2022 AP7’nin Dünya için ne zaman ciddi bir tehlike oluşturacağı belirsiz.


Dünya ile Venüs arasında olduğu için tespit edilmesi zorlaşan ‘gezegen katili’, James Webb veya Hubble teleskopları tarafından da tespit edilememişti.

NASA’nın asteroit misyonu DART nedir?