İETT otobüslerine yapay zeka: Hata yapan şoföre uyarı gönderecek

İETT otobüslerinde şoförler yapay zeka sistemiyle takip edilecek. Telefonla konuşma, emniyet kemerini takmama, dikkatsiz sürüş gibi durumların tespitiyle kazaların önüne geçilmesi hedefleniyor.

iett yapay zeka

İETT otobüslerine yapay zeka uyarı sistemi: Hata yapan şoföre uyarı gönderecek.

İETT, şoförün uykusuzluk, yorgunluk, dikkat dağınıklığı gibi durumlarını anında tespit edebilen akıllı yazılımını tanıttı. Sesli uyarı veren cihazla şoförün duyguları analiz edilerek durum tespiti yapılacak; böylelikle olası kazaların önüne geçilmesine katkı sağlanması hedefleniyor.


Hata yapan şoförler, yapay zekayla takip edilecek

İETT Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Şeref Can Ayata, Özel Halk Otobüsü Dönüşüm Projesi kapsamında kamera güvenlik sistemleri, şoförün duygu durum analizini yapan DSM altyapısı, yolculuğun yoğunluğunu tespit eden yolcu sayma kameraları, görüntülü yolcu bilgilendirme ekranları, sesli yolcu bilgilendirme altyapısının hayata geçirildiğini söyledi.

“Yalnızca durum tespiti yapıyor, araca müdahale yok”

Yapay zeka teknolojisiyle çalışan bu sistemin yalnızca şoförleri belli durumlarda (telefonla konuşma, emniyet kemerini takmama, dikkatli yola vermeme, uykulu olma hâli gibi) uyardığı, otobüsün kontrolünün yine şoförde olduğu özellikle belirtildi.

Kemer takmama, uykulu olma gibi durumları tespit ediyor

İETT yapay zeka

Telefonla konuşma, emniyet kemeri takmama, dikkati yola vermeme ve uykulu olma hali gibi durumları otomatik tespit ettiklerine dikkati çeken Ayata, “Bu altyapı, aracın frenlemesine ve dümenlemesine müdahale edebilecek bir altyapı değil. Bu yapay zeka teknolojisiyle çalışan bir tespit altyapısı.” ifadelerini kullandı.

İSBAK Genel Müdürü Mesut Kızıl ise Özel Halk Otobüsleri’nin İETT bünyesine geçmeye başlamasıyla ulaşım kalitesini artırmak için bir proje başlattıklarını anlattı.


Yazılım üzerinden algoritmalarla anında tespitte bulunup merkeze bildirim yaptıklarını belirten Kızıl, amaçlarının daha güvenli sürüş olduğunu sözlerine ekledi.

ChatGPT: Yapay zeka sohbet robotu