Rusya’da taşıyıcı annelik yasaklanıyor

Rusya parlamentosunun üst kanadı olan Federasyon Konseyi’nin 14 Aralık’ta kabul ettiği yasa yürürlüğe girdiğinde, bekar erkekler ve yabancılar Rus kadınlarla taşıyıcı annelik anlaşması yapamayacak.

taşıyıcı annelik

Yasaya göre, taşıyıcı annelik sadece, en az biri Rusya vatandaşı olan evli çiftler ve tıbbi sebeplerle çocuk sahibi olamayan bekar kadınlar için mümkün olacak. Ayrıca, taşıyıcı annelik yoluyla dünyaya gelen çocuklar doğrudan Rusya vatandaşı sayılacak.

“Kimisi seks köleliğine sürükleniren, bazıları tacize uğradı”

Yasa tasarısını kaleme alan Devlet Duması Güvenlik ve Yolsuzluk Kontrolü Komitesi Başkanı Vasili Piskariov, son çare olarak bu yola başvurulduğunu söyledi:


Yabancı ülkelerden, taşıyıcı annelerin doğurduğu çocukların tahilsiz hayatlarıyla ilgili çok sayıda haber geldi; kimisi seks köleliğine sürükleniren, bazıları tacize uğradı.

“Bu yolla ülkeden çıkan 45 bin çocuğun akıbetinin belirsiz”

Tasarının altında imzası olan Senatör Margarita Pavlova, taşıyıcı anneliğin yurtdışına çocuk kaçırmak için “taşıma bandı” işlevi gördüğünü öne sürerek, bu yolla ülkeden çıkan 45 bin çocuğun akıbetinin belirsiz olduğunu söyledi.

Rus devlet televizyonu RT haberi, “Rus parlamentosu üreme turizmini kısıtlıyor” başlığıyla duyurdu.

“Bu bebekler habire çok tehlikeli durumlara sürükleniyor”

Duma Başkanı Vyaçeslav Volodin geçen haftaki görüşmede şöyle demişti:

Bu bebekler habire çok tehlikeli durumlara sürükleniyor; organ ticareti gibi suçların mağduru oluyorlar.

Volodin, eşcinsel çiftlerin taşıyıcı annelik yoluyla doğan bebekleri evlat edinmesini de yasanın gerekçeleri arasında saydı.

Bazı milletvekilleri geçen seneden beri taşıyıcı anneliğin tamamen yasaklanmasını savunuyor.


Aynı tasarı daha önce parlamentonun alt kanadı olan Devlet Duması’nda kabul edildiğinden, yürürlüğe girmesi için sadece Devlet Başkanı Vladimir Putin’in onayı gerekiyor.

TikTok’un çocuklara etkisi araştırıldı: Sonuçlar endişe verici!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.