TikTok’un çocuklara etkisi araştırıldı: Sonuçlar endişe verici!

ABD merkezli bir kuruluş olan Dijital Nefretle Mücadele Merkezi, son dönemlerin en popüler sosyal medya platformu TikTok ile ilgili bir araştırma yaptı.

tiktok çocuklar

Yapılan incelemelerde, 13 yaşındaki çocukların TikTok kullanmaya başladıkları anda büyük bir girdabın içine düştükleri tespit edildi.

Hesaplardan birine, daha 2,6. dakikada intihar ile ilgili içerikler gösterilmişti. Başka bir hesap ise 8. dakikada yeme içme bozukluklarına neden olabilecek içerikler görmeye başladı. Üstelik bundan daha kötüsü de vardı.


Çocuklar, her 39 saniyede bir kez ruh sağlığını etkileyecek veya beden imajları nedeniyle etkilenebilecekleri içerikler görüyorlardı. Araştırmanın ikinci aşamasında bu içeriklerle etkileşime giren araştırmacılar, TikTok algoritmasının ne kadar tehlikeli olabileceğini göstermiş oldular. Öyle ki birkaç içerik ile etkileşime giren 13 yaşındaki bir çocuğun ilgi alanı, doğrudan bahsi geçen kategoriler olarak gösteriliyordu.

CCDH araştırmacıları, TikTok’un çocuklara gösterdiği içeriklerle ilgili yaptıkları çalışmada, çocuk kılığına girdiler. Yeni hesaplar oluşturan araştırmacılar, uygulamaya yaşlarını 13 olarak belirttiler. Hesaplarını aktif hale getiren araştırmacılar, TikTok’un yeni hesaplara önerdiği içerikleri inceleme altına aldılar. Elde edilen bulgular, TikTok’un daha ilk dakikadan çocukları olumsuz etkilemeye başladığını açığa çıkarttı.


Yapılan incelemelerde, 13 yaşındaki çocukların TikTok kullanmaya başladıkları anda büyük bir girdabın içine düştükleri tespit edildi. Öyle ki hesaplardan birine, daha 2,6. dakikada intihar ile ilgili içerikler gösterilmişti. Başka bir hesap ise 8. dakikada yeme içme bozukluklarına neden olabilecek içerikler görmeye başladı.

Üstelik bundan daha kötüsü de vardı. Çocuklar, her 39 saniyede bir kez ruh sağlığını etkileyecek veya beden imajları nedeniyle etkilenebilecekleri içerikler görüyorlardı. Araştırmanın ikinci aşamasında bu içeriklerle etkileşime giren araştırmacılar, TikTok algoritmasının ne kadar tehlikeli olabileceğini göstermiş oldular. Öyle ki birkaç içerik ile etkileşime giren 13 yaşındaki bir çocuğun ilgi alanı, doğrudan bahsi geçen kategoriler olarak gösteriliyordu.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan CCDH CEO’su Imran Ahmed, “TikTok’un çocuklarınıza bakıcılık yapması korkunç bir fikir.” ifadelerini kullandı.


Bir TikTok sözcüsü ise araştırmacılar tarafından yapılan çalışma ile gerçek kullanıcıların kullanım deneyimlerinin aynı olmadığı ifade edildi. Yani TikTok, söz konusu araştırmanın sonuçlarını kabul etmedi.

TikTok’ta uyku trendi: Canlı yayında uyuyarak 400 bin dolar kazanıyorlar!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.