Ünlü bilim insanına göre “İnternet yok olacak”

Geert Lovink’e göre internet ‘dönüşü olmayan bir noktaya’ yöneldi. Bilim insanına göre internet eninde sonunda yok olmaya mahkum.

internet yok olacak

Amsterdam Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nde (AUAS) profesör olan Geert Lovink, internetteki ifade özgürlüğünün büyük sorun haline geleceğini ve insanların küresel ağdan uzaklaşacağını söyledi.

“İnternet bireyleri önemsemeyen şirketlerin elinde”

Donanımhaber’de yer alan detaylara göre Lovink, internetin öncülerinden biri olarak kabul ediliyor. İnternetin kurucuları, projenin merkezi olmayan, vatandaş destekli bir ağ olmasını öngörmüşlerdi. Lovink konuyu: “Bu savaşı olağanüstü bir şekilde kaybettik.” diye özetliyor ve ekliyor “İnternet, bireylerin veya bir bütün olarak toplumun haklarını çok az önemseyen teknoloji şirketlerinin elinde.”


Lovink, yakında interneti “düzeltmenin” imkansız hale geleceğine inanıyor ve ona göre internet geri dönüşü olmayan bir noktaya doğru ilerlemekte. Büyük teknoloji şirketleri de muhtemelen bunun farkına varmış durumda. Bilim insanı, Mark Zuckerberg’in sosyal medya platformlarından uzaklaştığını ve bir sanal evren (metavetse) başlattığını, bunun da “sonun” bir işareti olabileceğini söyledi.

İnternet Çağı bir noktada son bulacak!

sosyal medya

Lovink geri dönüşü olmayan noktaya yaklaşıldığını düşünüyor çünkü “normal” kullanıcılar bile artık internet, sosyal medya ve uygulamalara olan bağımlılıkları için giderek daha yüksek bir bedel ödemek zorunda kalıyorlar.

“Bu fiyat öncelikle psikolojik. Pek çok genç sadece çarpık özgüven ve kaygı bozukluklarından muzdarip olmakla kalmıyor, aynı zamanda beynimizin bazı kritik işlevleri de dış kaynaklı hale geliyor. Kısa süreli hafıza zayıflıyor ve dikkatimiz giderek daha parçalı ve çok özel olarak yönlendirilmiş hale geliyor.” diye yazıyor Lovink.


Aynı zamanda sosyal kontrol artmakta ve kullanıcılar yakın gözetim altında tutuluyor. Lovink, “Sözde ifade özgürlüğümüz artık gerçekten mevcut değil.” ifadelerini kullanarak, internet çağının bir gün sona erebileceği fikrine alışmamız gerektiğini de sözlerine ekledi.

ChatGPT: Çığır açan yapay zeka sohbet robotu