Tıp dünyası şokta: Botoksun verdiği hasar ortaya çıktı, 20 yıllık kimyasal yüzünden çıktı!

Yıllar önce yüzüne botoks ve dolgu yaptıran bir kadının MR sonuçları uluslararası kamuoyunda şok etkisi yaratarak yeni bir tartışmayı da alevledi. Tıp dünyası İngiliz Alice Hart-Davis’in MR sonucunu konuşuyor.

Botoksun verdiği hasar

20 yıl önce yanaklarına, göz çevresine, dudaklarına ve çenesine yaptırdığı botoks ve dolguların kendisine, “Bunlar zaten 2 yıl sonra ortadan yok oluyor. Vücut atıyor” sözleriyle yaptırıldığını belirten genç kadının MR sonucunda korkunç gerçek ortaya çıktı.

İngiliz Daily Mail gazetesinde yayınlanan haberde kadının MR görüntülerinde 20 yıl önceden kalma dolgu malzemelerinin kaldığı görülüyor. Davis’in doktoru kadının yüzünün farklı bölgelerinde toplam 35 mililitrelik kimyasalların bulunduğunu açıkladı.


Bilim insanları birçok dolgu malzemesinin birkaç yıl içinde çözündüğünü belirtse de bazı dolgu malzemelerinin onlarca yıl boyunca bedende kaldığı da kayıtlara geçti.

MR sonuçlarına baktıktan sonra kırmızı ile işaretli bölgelerin dolgu malzemeleri olduğunu öğrenince şaşkına dönen kadın sonuçlara inanamadığını dile getirdi.

“12 YIL KALABİLİYOR”

Davis’in çenesinde, gözlerinin altında, dudaklarında ve burun-ağız çevresindeki birçok noktada dolgu malzemesi görülüyor. Davis, “Burada 35 mililtre varsa bu bugüne yaptırdığım bütün dolgulardan çok daha fazla. Neredeyse dört yıldır dolgu ve botoks yaptırmamıştım.

Gazeteci olarak görev yapan ve haber aşkıyla kendisini denek gibi kullanan Davis, “Bu yıl 60 yaşına girdim ve bu sebeple de bu incelemeye dahil olmak istedim” dedi. Gazeteye konuşan radyolog Dr. Mobin Master da bazı dolguların 12 yıl boyunca vücutta kalabildiğini dile getirdi.


Master, “Yaptığım araştırmalara göre özellikle yüzün ortasında ve gözlerin etrafında dolgular çok daha uzun süre kalıyor” dedi.

Horlamayı engelleyen ‘hareketli yastık’ evlilikleri kurtarabilir


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.