Diş çürükleri ve diş kaybını önlemek için bunlara dikkat!

Diş çürüklerine beslenme sonrasında oluşan asidik ortam sebep olmaktadır. Beslenme alışkanlıkları, şekerli, işlenmiş ve hazır gıdaların yaygın şekilde tüketilmesi diş çürüklerinin fazla görülmesine sebep olmaktadır.

Diş çürükleri

Dt. Aslı Tapan | Diş çürükleri ve diş kaybını önlemek için uyarılar

Ağız ve diş sağlığı genel sağlığın önemli bir parçasını oluşturuyor ve yaşam kalitesini birebir etkiliyor. Sağlıklı dişlere ve güzel bir gülüşe sahip olmak kişinin özgüvenini artırırken; eksik, çürük ve sararmış dişler kişinin psikolojisini bozuyor.


Günlük olarak düzenli diş fırçalamak ve diş ipi kullanmak diş çürümesini ve diş kaybını önlüyor. Memorial Şişli Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü’nden Dt. Aslı Tapan, diş çürükleri ve diş kaybını önlemek için diş sağlığı hakkında önemi hakkında bilgiler paylaştı.

Şeker veya karbonhidrat içeren bir besin tüketildikten sonra su içilmesi ağız içindeki asidik ortamın normale dönmesine yardımcı olur. Her yemek sonrasında ağız çalkalamak ya da su içmek gibi önlemlerle diş çürümelerinin önüne geçilebilir. Diş çürüklerine karşı alınması gereken en önemli önlem düzenli olarak diş fırçalamaktır.

Dişler düzenli fırçalanmalı, diş ipi mutlaka kullanılmalı

Çocuklarda diş çürükleri özellikle çok küçük yaşlarda görülebilmektedir. Bu nedenle çocuklara diş fırçalama ve diş ipi kullanma alışkanlığının erken yaşlarda kazandırılması önemlidir. Diş fırçalama alışkanlığının edindirilmesinde ailelerin görevi büyüktür. Dişler günde 2 kere en az 2 dakika boyunca mutlaka fırçalanmalı ve gece diş fırçaladıktan sonra herhangi bir besin tüketilmemelidir. Düzenli olarak dişlerin fırçalanması, diş ipi ile diş aralarının temizlenmesi ağız ve diş sağlığını korumaktadır. Dişler fırçalanırken dil de fırçalanarak temizlenmelidir. Diş fırçaları 3 ayda bir mutlaka değiştirilmelidir.

Ebeveynlerin diş temizleme alışkanlıkları çocuklara örnek oluyor

Bebeklerin 6-8. aylarda bir diş hekimine götürülmesi ve ailelerin ağız ve diş sağlığı için ne yapmaları gerektiğini bir diş hekiminden öğrenmesi çok faydalıdır. Bebeğin dişleri çıktığında ne yapılması gerekir, nelere karşı dikkatli olunmalı, hangi durumlar sorun yaratabilir sorularının cevapları bir diş hekiminden alınmalıdır. Özellikle 2-3 yaş aralığında çocuklarda hangi durumlara dikkat edilmeli ve diş hekimine hangi sıklıkla gidilmeli, diş macunu kullanımı gibi ailelerin en çok merak ettiği konularda yine diş hekimine danışılmalıdır. Ebeveynlerin ya da çocuğa bakan kişilerin ağız ve diş sağlığı ve diş temizleme alışkanlıkları çocuk için de önemli rol oynar.

Sağlıklı ve düzenli beslenme ağız ve diş sağlığı için de faydalı

diş kaybı

Çocukların ve yetişkinlerin taze sebze ve meyvelerin yer aldığı, öğünlerin düzenli olduğu bir tarzda beslenmesi hem kilo kontrolü hem de ağız ve diş sağlığı için faydalıdır. Küçük çocukların elma, salatalık ve havuç gibi meyve ve sebzeleri ısırarak yemelerini sağlamak dişlerin mekanik olarak temizlenmesini de sağlamaktadır.


Çocuklara özellikle gece biberonla verilen sütlerin içine konan pekmez ve bal doğal tatlandırıcı besinler çocukların süt dişlerinin hızlı çürümesine yol açabilmektedir. Biberon çürüğü de denilen bu çürükler çocuğun ön dişlerinin çürümesine neden olabilmektedir. Biberonla süt verdikten sonra biraz su içirmek ağızdaki asidik ortamı normale çevirerek çürük yatkınlığını azaltmaktadır. Diş hekimine erken yaşlarda giderek bu tarz koruyucu önlemleri öğrenmek diş çürüklerinin önüne geçilmesine olanak sağlayabilmektedir.

Diş çürükleri, diş hassasiyetine neden olabiliyor

Soğuk ya da sıcak besinler tüketildikten sonra dişler sızlayabilmektedir. Sıcak içeceklerin peşinden soğuk içecekler tüketildiğinde, soğuk bir besin yendiğinde ya da oda sıcaklığında su bile içildiğinde kişi hassasiyet yaşayabilmektedir. Diş hassasiyeti sebebiyle hastalar soğuk içecekler ve dondurma tüketememektedir. Diş çürükleri, ağızda yapılmış bir diş restorasyonunun düzgün olmaması, diş eti hastalıkları, diş eti çekilmesi ve diş minesinde olan çatlaklar dişlerin aşırı duyarlı olmasının sebepleri arasında yer almaktadır. Diş hassasiyeti genellikle kişiye büyük sıkıntılar oluşturana kadar ihmal edilmektedir. Diş hassasiyetinin nedeninin bulunması ve tedavisinin yapılabilmesi için diş hekimine danışılması şarttır. Tedavilerin zamanında yapılamaması diş kayıplarına neden olabilmektedir.

Diş teli tedavileri 12-13 yaşından itibaren yapılabiliyor

Oldukça sık görülen diş problemlerinden biri de bozuk diş sıralanması ve çapraşık dişlerdir. Diş diziliminin bozuk olması gençlerin sosyal olarak sıkıntı çekmelerine sebep olabilmektedir. Düzgün sıralanmış ve beyaz dişlere sahip olmak genç ya da yetişkin kişinin daha özgüvenli hissetmesine sağlar. Diş teli tedavileri günümüzde oldukça konforlu yapılmakta ve diş teli uygulamaları 12-13 yaştan itibaren başlayabilmektedir. Var olan dişlerin korunarak düzgün bir şekilde dizilmesi için, estetik ortodonti tedavileri uygulanmaktadır. Diş telleri ve şeffaf plaklar çapraşık diş tedavileri için kullanılan yöntemler arasında yer almaktadır. Bu tedavilerin uygulanmasında bir üst yaş sınırı da bulunmamaktadır.


Diş fırçalama kaç dakika olmalı, ne sıklıkla ve ne zaman yapılmalıdır?

Plak kontrolü açısından diş hekimlerinin çoğu tarafından dişlerin günde iki kez fırçalanması önerilmektedir. Bu kurala ağız sağlığına özen gösteren hastaların büyük bir çoğunluğu tarafından uyulmakta ve ağız sağlığının korunmasında etkili olduğu çok sayıda çalışmada gösterilmiştir. Literatür araştırması, diş fırçalamanın en uygun zaman noktası (yemeklerden önce veya sonra) hakkında net bir kanıt sağlamamaktadır. Ancak gıda sıkışmasını gidermek ve sükrozun etki süresini kısaltmak için yemeklerden sonra diş temizliği yapılması önerilmektedir.


Dişleri 2 dakika boyunca fırçalamak, ağzın her köşesindeki dişleri yaklaşık 30 saniye fırçalamak anlamına geliyor. Araştırmalar, ortalama olarak insanların 1 dakikalık fırçalama ile diş plağının yalnızca %27’sini dişlerden temizlediğini göstermiştir. 2 dakikada diş plağının sadece %42’si temizlendi. Bu nedenle, dişlerinizi fırçalarken tüm diş yüzeylerine ulaştığınızdan ve temizlediğinizden emin olmak için iyi bir teknik kullanmak önemlidir. Her fırçaladığınızda aynı adımları izlemeniz, dişlerinizin her fırçaladığınızda fırçaladığınız dişin ulaşabileceği tüm yüzeylerinin temizlendiğinden emin olmanıza yardımcı olabilir.

Yirmi (20) yaş dişleri nedir? Yirmilik dişler nasıl çekilir?


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.