Ereksiyon ilaçları kalp rahatsızlığı riskini azaltıyor

Halk arasında iktidarsızlık olarak bilinen erektil disfonksiyon ilaçlarının kalp rahatsızlıkları riskini azaltabileceği ortaya kondu. Araştırmaya göre ereksiyon ilaçları kullanan erkeklerde kalp hastalığıyla ilişkili komplikasyonlardan ölüm oranı da yüzde 39 daha düşük belirlendi.

Ereksiyon ilaçları

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) California eyaletindeki Huntington Tıbbi Araştırma Enstitüsü’nden araştırmacılar, halk arasında iktidarsızlık olarak bilinen erektil disfonksiyon ilaçlarının kalp rahatsızlıkları riskini azaltabileceği ortaya koydu.

Independent Türkçe’nin haberine göre; araştırmacılar, hakemli bilimsel dergi Science Advances‘ta yayımlanan araştırmada[*] Fosfodiesteraz-5 İnhibitörleri (PDE-5i) diye bilinen ilaç sınıfının etkilerini ve ulusal sağlık sigorta kurumu Medicare‘in 2006’dan 2020’ye kadar toplanan veri tabanındaki kayıtlarını inceledi.


Bunun sonucunda PDE-5i ilaçları alan erkeklerde kalp yetmezliği oranının yüzde 17 daha düşük, anjiyoplasti (hastalıklı damarı açmak için yapılan operasyon) ihtiyacının yüzde 15 daha az olduğu belirlendi.

Bulgulara göre bu kişiler arasında kalp hastalığıyla ilişkili komplikasyonlardan ölüm oranı da yüzde 39 daha düşüktü.

Ereksiyon ilaçları ile ilgili bu kadar geniş çaplı araştırma ilk kez yapıldı

Enstitüden yayımlanan basın açıklamasında, “Bu çalışmada erektil disfonksiyondan mustarip 70 binden fazla erkeğin sağlık kayıtları analiz edildi” denildi.


Açıklamada, araştırmanın “önemli bir dönüm noktasına” işaret ettiği belirtilirken, “PDE-5i ilaçlarının kullanımı ve kalp sağlığı arasındaki ilişki, ABD’de erektil disfonksiyondan mustarip, düşük risk altındaki erkeklerden oluşan büyük bir grupta ilk kez araştırıldı” ifadelerine yer verildi.

Not: Çalışma 13 Ocak 2023 tarihinde The Journal of Sexual Medicine’da (Cinsel Tıp Dergisi) yayınlandı. Cialis adlı ilaç için düzenleyici onay almaya çalışan Sanofi’den bir hibe ile finanse edildi.


Kaynak:


Robert A Kloner, MD, PhD, Eric Stanek, Pharm D, Christopher L Crowe, MPH, Mukul Singhal, PhD, Rebecca S Pepe, MPH, Julia Bradsher, PhD, MBA, Raymond C Rosen, PhD, Effect of phosphodiesterase type 5 inhibitors on major adverse cardiovascular events and overall mortality in a large nationwide cohort of men with erectile dysfunction and cardiovascular risk factors: A retrospective, observational study based on healthcare claims and national death index data, The Journal of Sexual Medicine, Volume 20, Issue 1, January 2023, Pages 38–48, https://academic.oup.com/jsm/article/20/1/38/6986842

Çekicilik araştırması: Kadınlar kaslı erkek seviyor ancak bir şartları daha var!