Ereksiyon ilaçları kalp rahatsızlığı riskini azaltıyor

Halk arasında iktidarsızlık olarak bilinen erektil disfonksiyon ilaçlarının kalp rahatsızlıkları riskini azaltabileceği ortaya kondu. Araştırmaya göre ereksiyon ilaçları kullanan erkeklerde kalp hastalığıyla ilişkili komplikasyonlardan ölüm oranı da yüzde 39 daha düşük belirlendi.

Ereksiyon ilaçları

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) California eyaletindeki Huntington Tıbbi Araştırma Enstitüsü’nden araştırmacılar, halk arasında iktidarsızlık olarak bilinen erektil disfonksiyon ilaçlarının kalp rahatsızlıkları riskini azaltabileceği ortaya koydu.

Independent Türkçe’nin haberine göre; araştırmacılar, hakemli bilimsel dergi Science Advances‘ta yayımlanan araştırmada[*] Fosfodiesteraz-5 İnhibitörleri (PDE-5i) diye bilinen ilaç sınıfının etkilerini ve ulusal sağlık sigorta kurumu Medicare‘in 2006’dan 2020’ye kadar toplanan veri tabanındaki kayıtlarını inceledi.


Bunun sonucunda PDE-5i ilaçları alan erkeklerde kalp yetmezliği oranının yüzde 17 daha düşük, anjiyoplasti (hastalıklı damarı açmak için yapılan operasyon) ihtiyacının yüzde 15 daha az olduğu belirlendi.

Bulgulara göre bu kişiler arasında kalp hastalığıyla ilişkili komplikasyonlardan ölüm oranı da yüzde 39 daha düşüktü.

Ereksiyon ilaçları ile ilgili bu kadar geniş çaplı araştırma ilk kez yapıldı

Enstitüden yayımlanan basın açıklamasında, “Bu çalışmada erektil disfonksiyondan mustarip 70 binden fazla erkeğin sağlık kayıtları analiz edildi” denildi.


Açıklamada, araştırmanın “önemli bir dönüm noktasına” işaret ettiği belirtilirken, “PDE-5i ilaçlarının kullanımı ve kalp sağlığı arasındaki ilişki, ABD’de erektil disfonksiyondan mustarip, düşük risk altındaki erkeklerden oluşan büyük bir grupta ilk kez araştırıldı” ifadelerine yer verildi.

Not: Çalışma 13 Ocak 2023 tarihinde The Journal of Sexual Medicine’da (Cinsel Tıp Dergisi) yayınlandı. Cialis adlı ilaç için düzenleyici onay almaya çalışan Sanofi’den bir hibe ile finanse edildi.


Kaynak:


Robert A Kloner, MD, PhD, Eric Stanek, Pharm D, Christopher L Crowe, MPH, Mukul Singhal, PhD, Rebecca S Pepe, MPH, Julia Bradsher, PhD, MBA, Raymond C Rosen, PhD, Effect of phosphodiesterase type 5 inhibitors on major adverse cardiovascular events and overall mortality in a large nationwide cohort of men with erectile dysfunction and cardiovascular risk factors: A retrospective, observational study based on healthcare claims and national death index data, The Journal of Sexual Medicine, Volume 20, Issue 1, January 2023, Pages 38–48, https://academic.oup.com/jsm/article/20/1/38/6986842

Çekicilik araştırması: Kadınlar kaslı erkek seviyor ancak bir şartları daha var!


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.