Kuantum Kıyameti için tarih verildi

Günümüzde bankacılık işlemlerinden eğitime, sağlıktan resmi işlemlere kadar birçok konuda teknolojiye bağımlıyız. Şu anda bizi kullandığımız şifreler kötü niyetli insanlardan koruyor. Ancak, teknoloji uzmanları “Kuantum Kıyameti” olarak adlandırılan bir olayın devlet sırlarını ortaya çıkarabileceğini ve bankalardaki tüm birikimi silip süpürebileceği konusunda uyardı. Araştırmacılar, felaketin çok yakın bir tarihte ortaya çıkabileceğini belirtti.

Kuantum Kıyameti

“Kuantum Kıyameti” endişesi , bu yılın başlarında, Çinli araştırmacılar tarafından hazırlanan bir akademik makalenin, bir kuantum bilgisayarın (diğerlerinin yanında Google ve IBM tarafından geliştirilmekte olan yeni bir teknoloji) insanları ve kurumları çevrimiçi olarak güvende tutan şifreleme yöntemlerini kırabileceğini öne sürmesiyle ortaya çıktı.

Siber güvenlik şirketi Sectigo’dan uzman Tim Callan, halihazırda var olan kuantum bilgisayarların bile bir gün “bugün kullandığımız şifreleme yöntemlerini çözebileceği” konusunda uyardı.


Callan’ın uyarısı, Chicago Üniversitesi’ndeki araştırmacıların hacklenemez bir kuantum internet üzerinde çalıştıklarını açıklamasından kısa bir süre sonra geldi.

Bununla birlikte, şu anda bilgisayarlar, bilgileri korumak için açık anahtarlı şifreleme adı verilen bir sistem kullanıyor. Bu durumda, cep telefonu gibi cihazların iki anahtarı bulunuyor: Bir genel anahtar ve bir özel anahtar.

Geleneksel bilgisayarlar için imkansız ancak…

Araştırmacılara göre cep telefonunuz ile iletişim kurmaya çalışan başka bir cihaz bir mesajı şifrelemek için telefonunuzun genel anahtarını kullanıyor ve mesajı uzun bir sayıya dönüştürüyor. Ardından bu sayı, orijinal mesajı ortaya çıkarmak için telefonunuzun özel anahtarı ile açılıyor. Callan, bu durumun geleneksel bilgisayarlar için neredeyse imkansız olduğunu ve kodun kırılmasının yaklaşık 300 trilyon yıl süreceğini söyledi.

Ancak uzmanlar, tasarımları sayesinde kuantum bilgisayarların, her türlü şifreyi kısa bir süre içinde çözebileceğini belirtti.

Kuantum bilgisayarlar ile geleneksel bilgisayarlar arasındaki fark ne?

kuantum bilgisayar

Geleneksel bilgisayarlar, “0”ı veya “1”i temsil eden elektronik veya optik darbeler kullanırken, kuantum makineleri, “0, “1”, veya hem “1” hem de “0” olarak ayarlanabilen bir ışık parçacığı olan bir fotonları kullanıyor.

Yani bir kuantum bilgisayar tüm olası çözümleri tek bir yerde kodlayabiliyor. Ardından, bu çözümler daha sonra doğru kombinasyonu ortaya çıkarmak için birbirini iptal ediyor.


“Banka hesapları, devlet sırları ve daha nicesi açığa çıkabilir”

Callan, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Kuantum bilgisayarların evrimi, veri güvenliği için önemli bir tehdit oluşturuyor. Muazzam işlem güçleri, şifrelemeyi büyük bir hızla kırarak önemli verileri, banka hesabı ayrıntılarından tıbbi kayıtlara ve devlet sırlarına kadar her şeyi açığa çıkarabilir. Bu senaryo o kadar endişe verici ki uzmanlar buna ‘Kuantum Kıyameti” adını veriyor” diye konuştu.

Diğer taraftan, bilim insanları kuantum bilgisayarlar, aynı anda “1”,” 0″ veya her ikisi rakamı da içeren ‘kübitleri’ kullandıkları için ‘klasik bilgisayarlardan’ milyonlarca kat daha hızlı olacak.

Callan, siber güvenlik uzmanları tarafından Q-Day olarak da adlandırılan bu senaryoda, dünyanın sırlarının yeterince güçlü bir kuantum bilgisayarı olan herkes için savunmasız hale geleceğini belirterek, “ABD’de Biden yönetimi geçen yıl bir kuantum saldırısına karşı koruma sağlamak için güvenliğini güncelleme planlarını duyurdu. Hükümetlerin bu nedenle endişe duymaya başladığını görebilirsiniz” dedi.

Öte yandan, kuantum bilgisayarlar henüz emekleme aşamasında bulunuyor. Halihazırda geliştirilenler arasında IBM’in 2021’de tanıtılan, 400 kübit içeren ve şimdiden son derece güçlü olan Osprey bilgisayarı bulunuyor. Ancak Çinli araştırmacılar, 378 kübitlik nispeten küçük bir kuantum bilgisayarın bile güçlü şifrelemeyi kırabileceğini öne sürüyor.

Kuantum Kıyamet 8 ile 20 yıl arasında gerçekleşebilir

quantum apocalypse

Callan, “Araştırmacıların şifrelemeyi kırdığına dair son iddia, bizi kuantum kıyametinin çoktan gelip gelmediğini merak etmeye davet ediyor. Bu soruyu gerçek hayatta test ederek yanıtlamak için IBM gibi yeterince güçlü bir kuantum bilgisayarın sahibine ihtiyacımız olacak gibi görünüyor” dedi.

Son olarak Callan, böyle bir atılımın ne kadar süreceğinin belirsizliğini koruduğunu ifade ederek, “Uzmanlar Kuantum Kıyametinin önümüzdeki 8 ila 20 yıl içinde gerçekleşebileceğini tahmin ediyor” dedi.

Uzmanlar kuantum kıyameti önlemek için çalışılıyorlar

Yaklaşan tehdit göz önüne alındığında, matematikçiler ve kriptograflar, kuantum bilgisayar tarafından hacklemeye dirençli diğer açık anahtarlı şifreleme şemaları üzerinde çalışıyorlar. Örneğin, bir yaklaşımda, ortak anahtar, çok boyutlu bir uzayda kafes adı verilen düzenli bir nokta dizisi oluşturmak için birbirine eklenebilen bir dizi vektörden oluşur. Bob, vektörleri kullanarak mesajını kafes içinde bire yakın bir nokta olarak kodlar. Eve, Bob’un mesajını oluşturan vektörlerin tam matematiksel kombinasyonunu belirlemek için mücadele edecektir. Ama Alice kombinasyonu çözebilir çünkü probleme saldırmak için gizli anahtarı olarak bir dizi daha basit ama eşdeğer vektöre sahiptir.


Amerikan Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü (National Institute of Standards and Technology – NIST), 2017’den beri, açık anahtarın ne kadar büyük olması gerektiği gibi kuantum sonrası kriptografi algoritmaları için standartlar geliştirmek üzere araştırmacılarla birlikte çalışıyor. 2024 yılına kadar bu standartların duyurulması bekleniyor.

Bill Gates’e göre bir sonraki ‘büyük şey’ Yapay Zeka


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.