Yapay zeka müdahalesiyle hafıza korunabilecek

İnsan hafızasına yapay zeka müdahalesi: Hatırlamayı sağlayan yeni araç tartışma yarattı! ABD merkezli teknoloji firması Heyday, insanın internet nedeniyle giderek zayıflayan hafızasını yapay zekayla “entegre etmek” istiyor.

yapay zeka hafıza

Yapay zeka müdahalesiyle hafıza korunabilecek

Uzmanlar, internette okunan bilgileri akılda tutmanın çok daha zor olduğunu belirtiyor. Buna göre okuduğumuz her şeyin internette bir tık uzağımızda yeniden erişime açık olması, hafızayı olumsuz etkiliyor.


Dijital yayıncılığın okuma deneyimi gözden geçirmeye dönüştürmesi, ekranda okunan metinleri hatırlamayı kağıt üzerinde okunanlardan daha zor kılıyor.

2021’de kurulan şirketle aynı adı taşıyan yeni yapay zeka aracı, tam da bu sebeple geliştirildi.

Aracı inceleyen teknoloji muhabiri Shubham Agarwal, “Genellikle gün içinde yalnızca birkaç saat önce okuduğum makaleleri bile Google’da aratıyorum çünkü birkaç anahtar kelimeden fazlasını hatırlayamıyorum” diyor.

Heyday, insanların internette tıkladığı bağlantıların kaydını tutmakla kalmıyor, aynı zamanda hangi konuların üzerinde durduğunu, hangi cümleleri ne kadar süreyle okuduğunu takip ediyor.

Bu sayede okuduğu bir bilgiyi anımsamaya çalışan kullanıcı, aracın oluşturduğu listeler ve anahtar kelimeler üzerinden o bilgiye ulaşabiliyor.

Uygulama, kullanıcının okuduğu makalenin anahtar kelimelerini kaydediyor. Daha sonra benzer konudaki makalelerde fareyle üzerine gelinen anahtar kelimelere hatırlatmalar ve bilgiler ekliyor.

Bu haliyle Heyday, kullanıcının kendi okuduklarından oluşan bir arama motoru niteliğinde.

Heyday CEO’su Samiur Rahman, uygulamanın hatırlamaya daha az, “düşünme, yaratıcılık ve analize” daha çok odaklanmayı sağlayacağını söylüyor.

Tartışma konusu: Hafızayı daha da zayıflatma ihtimali var

Öte yandan uygulamanın kendisinin de hafızayı daha da zayıflatma ihtimali var.

ABD’deki Texas Üniversitesi’nden bilgi ve psikoloji profesörü Andrew Dillon “Talep üzerine açabiliyorsanız neden bir şiiri ezberleyesiniz?” diye soruyor.

Cevabı Alexa’dan öğrenebiliyorsanız matematik formüllerini ezberlemenin ne anlamı var? Vücudumuz gibi zihnimizin de tam işlevini sürdürmesi için çalıştırılması gerekmez mi?


Derleyen: Çağla Üren – indyturk.com

Terminatör filmindeki şekil değiştirebilen robot gerçek oldu


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.