Yeni araştırma: Evden çalışan çiftlerle ilgili acı gerçek!

223 çift üzerinde yapılan araştırma, pandemi döneminde evden çalışan birçok çift arasında yaşanan anlaşmazlıkların olası nedenlerine ışık tutuyor.

evden çalışma

Çin ve Güney Kore’de evden çalışan çiftler üzerine yapılan yeni araştırma, uzaktan çalışma deneyiminin kadın ve erkekler arasında farklı etkiler yarattığını ortaya koydu.

Buna göre, çiftler evde birlikteyken, erkekler daha az ev işi yapıyor.


Araştırmacıların hazırladığı bir dizi ankete katılan kadınlar, mesai saatlerinde eşlerinin evde olmasının ev işleri veye çocuklarla ilgili yükü hafifletmediğini bildirdi.

Öte yandan bulgular, işverenlerin uzaktan çalışma döneminde erkeklere daha fazla esneklik sağladığını gösterdi.

Hakemli bilimsel dergi Personnel Psychology’de yayımlanan bulgulara göre, kocalar daha esnek çalışma düzenlerine sahipken, kadınlar evdeyken daha fazla çalışıyordu.

Ohio Eyalet Üniversitesi’nden Prof. Dr. Jasmine Hu, “Erkeklerin ve kadınların evden çalışırken aynı deneyime sahip olmadığını gördük” ifadelerini kullandı.

“Bu bulgular, kocaların daha esnek çalışma düzenlerine sahip olduğunu ve aslında eşlerine yardımcı olabileceğini gösteriyor” diyen Hu, sözlerini şöyle sürdürdü:

Ancak eşleri daha katı bir çalışma programına sahip olmasına rağmen daha çok ev işi yapıyor.

Araştırmada ayrıca, çiftlerin ofisten veya evden çalıştıkları dönemde hissettikleri vicdani yükümlülük de değerlendirildi.

Evden çalışan çiftler

Özellikle kadınlar, ofiste çalışmaları istendiğinde ev işlerine yetişemedikleri ve aileleriyle zaman geçiremedikleri için suçluluk duygusu hissettiğini belirtti.

Kocalar arasında ise bu duyguya yalnızca Güney Koreliler arasında rastlandı.

Öte yandan, hem erkekler hem de kadınlar, ev ve iş hayatı arasında daha büyük bir çatışma duygusu hissettiklerini bildirdi.

“Kovid-19 çalışma şeklimizi sonsuza dek değiştirdi” diyen Hu, “Uzaktan çalışma giderek bir norm haline gelecek” diye ekledi:

İnsanlar evden çalışmanın avantajlarına alıştı ve birçoğu tam zamanlı olarak ofise dönmek istemeyecek.Derleyen: Çağla Üren
Kaynak: Independent Türkçe, Science AlertOhio State Üniversitesi

Evden çalışma üretkenliği düşürmedi, tersine artırdı!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.