Elon Musk, Twitter’ın erişime engellenmesi hakkında açıklama yaptı

Twitter, 6 saatten fazladır Türkiye’de erişime engellenmiş durumda. Türkiye, Twitter’dan sorumluluklarını yerine getirmesini beklerken CEO Elon Musk ilk açıklamayı yaptı.

Twitter'ın erişime engellenmesi

Twitter’ın erişime engellenmesi hakkında Elon Musk’tan ilk açıklama…

Popüler sosyal medya platformu Twitter, altı saati aşan bir süredir Türkiye’de erişime engellenmiş durumda. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Twitter’ın sorumluluklarını yerine getirmesini beklerken platformun sahibi Elon Musk‘tan açıklama geldi.


Elon Musk’tan Twitter açıklaması

Çok kısa bir süre önce Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan‘ın Twitter’ın yetkilileri ile bir videokonferans toplantısı gerçekleştirdiği açıklandı. Türkiye, Twitter’dan gerekli sorumluluklarını yerine getirmesini talep etti.

Konuyla ilgili olarak Twitter’ın tartışmalı sahibi Elon Musk, paylaşılan bir tweete yanıt verdi. Kahramanmaraş depreminin ardından yurtdışında da Türkiye’de yaşanan olaylar yakından takip edilirken Tesla yatırımcısı Mathias Føns, gazeteci İbrahim Haskoloğlu‘nun bir tweetini paylaşarak “Türk hükümeti Twitter’ı ülke genelinde kısıtladı. Twitter, şu anda deprem bölgesi ile iletişimin sağlandığı en önemli medyalardan biri. Enkazın altında hala Twitter’ı kullanarak yardım çağrısı yapan insanlar olabilir.” diyerek Elon Musk’a çağrıda bulundu.

Twitter’ın sahibi olan Elon Musk ise bu paylaşımın altına yaptığı açıklamada “Daha fazla bilgi edinmek için çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Elon Musk, Twitter’ın erişime engellenmesi hakkında daha fazla detay vermedi.

Twitter ne zaman açılacak?

Twitter’a yönelik erişim engellenmesi an itibariyle devam ediyor. Türkiye, Twitter’dan gerçek dışı ihbarda bulunan ve sahte yardım kampanyaları düzenleyen hesaplar hakkında işlem yapmasını talep ediyor. Twitter’da yapılan yalan paylaşımlar ve dezenformasyonlara karşı platformdan Türkiye ile işbirliği içinde olması isteniyor.


Türkiye’nın bu taleplerinin karşılanması akabinde platformun erişime açılması bekleniyor. Musk, konuyu araştırdığını belirterek ilk sinyali vermiş durumda. Ancak en azından şimdilik Twitter’ın ne zaman açılacağı konusunda net bir bilgi bulunmamakta. Kullanıcılar ise Twitter’a VPN ile erişmeye devam ediyor.

Twitter erişim sorunu: NetBlocks Türkiye’de kısıtlama olduğunu doğruladı


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.