Aksoy’dan son seçim anketi: Kılıçdaroğlu farkı açıyor!

Aksoy Araştırma, son seçim anketi sonuçlarını paylaştı. Buna göre Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karşısında oy farkını artırdı. MHP ise baraj altında kaldı.

seçim anketi

Aksoy Araştırma, 14 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleriyle ilgili yaptığı son seçimanketin sonuçlarını paylaştı.

26 ilde 1537 kişi ile yapılan araştırmanın sonuçlarına Kemal Kılıçdaroğlu ile Recep Tayyip Erdoğan arasındaki fark iki puan daha artarken AKP, mart ayının başına beri oylarını 1 puan yükseltti.


Araştırma sonuçlarını değerlendiren Ertan Aksoy “AKP’de üç hafta öncesine göre yüzde 1’lik bir artış, CHP’de yüzde 0,6’lık bir düşüş gözlemliyoruz. Bununla birlikte iki adaylı seçime gidilmesi halinde Kılıçdaroğlu rakibi ile arasındaki farkı yüzde 13,6’ya kadar çıkarabildi. Adaylığı açıklandığında yaptığımız ölçümde bu farkı yüzde 11,2 bulmuştuk. O dönemin asıl sorusu bu anlamlı farkın dönemsel bir heyecana dayalı olup olmadığıydı. Farkın gerilemediği gibi artmış olması kalıcı bir durumun işaretini oluşturmaktadır” dedi.

Cumhurbaşkanlığı seçim anketi:

“Cumhurbaşkanlığı seçiminde Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Sayın Kemal Kılıçdaroğlu arasında hangisine oy verirsiniz?” sorusunda oy dağılımı şöyle oldu:

 • Kemal Kılıçdaroğlu: Yüzde 56,8
 • Recep Tayyip Erdoğan: Yüzde 43,2

erdoğan kılıçdaroğlu anket

Milletvekili seçim anketi:

“Bu pazar bir milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsin?” sorunda ise kararsızlar dağıtıldıktan sonra partilerin oy oranları şöyle oldu:

 • AKP: Yüzde 31,9
 • CHP: Yüzde 27,8
 • İYİ Parti: Yüzde 11,4
 • HDP: Yüzde 10,3
 • Diğer: Yüzde 9,7
 • MHP: Yüzde 6,9
 • Saadet Partisi: Yüzde 0,8
 • DEVA Partisi: Yüzde 0,6
 • Gelecek Partisi: Yüzde 0,6

milletvekili seçim anketi


Künye: Araştırmanın verisi 8 Mart 2023 tarihinde Aksoy Araştırma tarafından toplandı. %95 güven aralığında %2,5 hata payı ile 1537 örneklemle 26 ilde gerçekleştirildi.

Yöneylem Araştırma’dan yeni anket sonuçları


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.