Yöneylem Araştırma’dan yeni anket sonuçları

Yöneylem Araştırma tarafından 18-20 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilen yeni anket sonuçlarına göre seçmenlerin milletvekili seçimi parti tercihleri açıklandı.

yöneylem yeni anket

Yöneylem Araştırma’dan yeni anket sonuçları

Yöneylem Araştırma’nın 18-20 Mart tarihleri arasında gerçekleştirdiği Seçmen Eğilimleri araştırmasına göre Seçmenlerin Milletvekilliği Seçimi Parti Tercihleri şöyle:


Kararsızlar dağıtılmadan anket sonuçları:

 • AK Parti – yüzde 30,2
 • CHP – yüzde 24,2
 • HDP – yüzde 8,4
 • İYİ Parti – yüzde 8
 • MHP – yüzde 5,9
 • Memleket Partisi – yüzde 3,1
 • Türkiye İşçi Partisi – yüzde 2,8
 • Yeniden Refah Partisi – yüzde 1,4
 • Zafer Partisi – yüzde 0,8
 • DEVA Partisi – yüzde 0,4
 • Diğer – yüzde 0,9
 • Kararsızlar – yüzde 10,1
 • Oy kullanmayacak – yüzde 3,9
yöneylem anketi
Yöneylem Araştırma

Künye: Yöneylem Araştırma tarafından 18-20 Mart 2023 tarihleri arasında 27 ilde 2400 kişi ile gerçekleştirildi. Kararsızlar ve oy kullanmayacaklar oransal olarak dağıtılmadan, %95 güven aralığı, +/-2 hata payı.

Yeni anket sonuçlarının en dikkat çekici noktası, AK Parti’nin oylarını yüzde 2,9 puan artırmış olması. Aynı şekilde bir önemli nokta ‘Kararsız Seçmen’in oranı 3 ay önce yapılan son ankete göre 1,4 puan artmış. Ancak “oy kullanmayacağım” diğenlerin oranı yüzde 6,5’ten yüzde 3,9’a düşmüş.


Aralık 2022 anketi şöyleydi:

Yöneylem’in daha önce 22-27 Aralık 2022 tarihinde paylaştığı son anketinde sonuçlar şöyleydi:

aralık anketi

Son 3 ayda yapılan iki anketin sonucuna göre AK Parti oylarını 2,9 puan artırmış görünüyor. CHP de oylarını 2,6 puan artırmış görünüyor. Öte yandna İYİ Parti 3,4 puan kaybetmiş. MHP de 1 puan kaybetmiş. Türkiye İşçi Partisi (TİP) 1,2 puan oylarını artırmış. Benzer şekilde daha önce listede yer almayan Memleket Partisi yeni ankette 3,1 puan alıyor.


Yöneylem Araştırma şirketi tarafından henüz Cumhurbaşkanı seçimi için yeni bir anket paylaşılmazken, son yapılan anket sonucunda Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın 5 puan üzerinde görünüyordu. Kılıçdaroğlu’nun oy oranı yüzde 46,2 iken, Erdoğan’ın oy oranı yüzde 41 seviyesindeydi.

Son anketler: Hangi parti ve aday ne kadar oy alıyor?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.