Cinayeti aydınlatan sanal asistan Alexa gündem oldu

Gece yarısı evinde cansız bedeni bulunan 45 yaşındaki İngiliz kadının cinayetinin üstündeki sis perdesini yapay zeka destekli sanal asistan Alexa ile çözüldü. İşte İngiltere’nin konuştuğu davadan dikkat çeken detaylar…

alexa

2022 yılının Ekim ayında evinde boğazı kesilmiş halde bulunan 45 yaşındaki Angie White cinayeti yapay zeka destekli bir sanal asistan sayesinde aydınlandı.

İngiltere’nin Swansea bölgesinde yaşayan Angie White’ın komşuları korkunç cinayetin işlendiği gece saat 3 civarında çığlık sesleri duydular. Bunu ön kapıdan çıkıp hızla uzaklaşan bir arabanın sesi takip etti.


Polisi arayıp itiraf etti

Polis geldiğinde evin ön kapısını açık haldeydi ve 45 yaşındaki talihsiz kadının cansız bedeni yatak odasındaydı. Yapılan ön inceleme Angie’nin bıçak darbeleri ile öldürüldüğünü gösteriyordu ancak boğulmaya dair kanıtlar da vardı.

Polis katilin kim olduğunu araştırmaya başlamadan sabaha karşı 6 civarında bir itiraf telefonu aldı. 45 yaşındaki kadını öldüren kişi 36 yaşındaki kocası Daniel White’dı.

Kocasından korktuğu için odasına kilit taktırmış

‘Tek istediğim eşyalarımı alıp gitmekti. Tartıştık, onu boğdum ve öldüğünden emin olmak için boğazını kestim’ diyen Daniel White cinayeti itiraf etti ancak mahkemeye çıkmayı reddetti.

Adama minimum 20 yıl 10 ay hapis cezası verilmesini isteyen Yargıç Paul Thomas KC, White’ı ‘korkak’ olarak tanımladı ve “Vahşi bir şekilde öldürdüğü kadının ailesi ve arkadaşlarıyla yüzleşmeye cesareti yok” dedi.

36 yaşındaki katilin daha önce de cinsel saldırı ve tecavüz suçlamaları nedeni ile hapis yattığı öğrenilirken Angie White’ın kocasından uzun süre korktuğu bu nedenle de yatak odasının kapısına kilit taktırdığı ortaya çıktı.

angie white cinayeti

Sır perdesini sanal asistan araladı

Karısını öldüren adamın mahkemeye çıkmayı reddetmesine rağmen korkunç cinayetin detayları evdeki akıllı bir cihaz sayesinde çözüldü.

White çiftinin evlerinde sesli komutla elektrikli ev eşyalarını kontrol edebilen bir Amazon Alexa cihazı vardı. Dedektifler çiftin Whatsapp üzerinden tartışmaya başladığını ve son mesajın sabah 03:11’de atıldığını keşfettikten sonra cihazın kaydettiği komutları takip ettiler.


katil

Cinayet anları dakika dakika kaydedilmiş

Swansea Kraliyet Mahkemesi’ndeki kayıtlara göre gece saat 03:03’de kadın cihaza komut veriyor ve ‘Alexa sesi aç’

Saat 03:16’da kocasının sesi duyuluyor ‘Alexa dur’

Daha sonra adamın merdivenlerden aşağı inip cihaza yeniden komut verdiği duyuluyor: ‘Alexa ışığı aç’

Ancak ses katılarında adamın nefes nefese olduğu fark ediliyor. Dedektifler Daniel’ın bu noktada aşağı inip bıçağı aldığını düşünüyor.

Saat 03:18’de adam yatak odası geri dönüyor ve yeniden komut veriyor: ‘Alexa ışığı aç’

03:19’da son komut duyuluyor: ‘Alexa televizyonu kapat’

İngiltere’de en çok konuşulan haberlerden biri oldu

Akıllı cihazdan alınan ses kayıtları ve ele geçirilen diğer kanıtlar Angie White’ın gece 03:03 ve 03:19 arasında boğularak öldürüldüğünü daha sonra da boğazının kesildiğini gösteriyor.

Adalet Bakanlığı sözcüsü, davaya ilişkin incelemenin sürdüğünü belirtirken korkunç olay bugün İngiltere’nin en çok konuşulan haberlerindenbiri oldu.

Alexa nedir?

alexa amazon


Alexa, Amazon firması tarafından geliştirilen yapay zekâ destekli bir sanal asistan. Sesli etkileşim, müzik çalma, yapılacaklar listesi oluşturma, alarm kurma, sesli kitap okuma gibi özelliklerinin yanı sıra hava durumu, trafik, spor ve haber gibi gerçek zamanlı bilgileri aktarma görevlerini yerine getirme yeteneğine sahip. Alexa ev otomasyon sistemi olarak kendisine bağlanan birçok akıllı cihazı kontrol edebiliyor.

Resimde birden fazla yüz var: Siz ilk hangi yüzü görüyorsunuz?


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.