Organoidler: İnsan beyin hücreleri ile üretilen bilgisayarlar geliyor!

Avustralyalı araştırmacıların söylediğine göre, bilişim alanında sıradaki büyük atılım kuantum bilgisayarlar değil, organoidler olabilir.

Organoidler

Organoidler: İnsan beyin hücreleri ile üretilen bilgisayarlar geliyor!

Melbourne’deki Cortical Labs‘in baş bilim insanı Dr. Brett Kagan ile birlikte John Hopkins Üniversitesi’nden araştırmacılar, biyolojiye dayalı yeni bir tür bilgisayar yaratmak istiyor. Pong oynamayı öğrenen biyolojik bir beyin üzerinde birlikte çalışan ekip, biyobilgisayar cihazlarının performans/güç oranını birkaç kat artırabileceğini gösteriyor. Halihazırda 50.000’e kadar insan beyin hücresinden (petri kaplarındaki kök hücrelerden yetiştirilen) organoid adını verdikleri küçük kümeler ürettiler.


Organoidler yine de insan beynindeki nöron sayısına henüz ulaşamayacak

Bir sonraki hedefleri, yazarlara göre organoid zeka için minimum eşik olan 200x’lik (10 milyon nöron) bir gelişme olarak belirtiliyor, ancak bu sayı bile insan beyninin (80 milyar nöron veya 8000x daha fazla) gücüne hala yaklaşmayacaktır.

Tahmin edilebileceği gibi, şu anda tıpkı süper bilgisayarlar ve onların binlerce GPU’su ve CPU’sunda olduğu gibi, daha büyük bir beyni taklit etmek için birkaç küçük organoidin bir araya getirilmesi muhtemel olabilir.

Silikon tabanlı süper bilgisayarlar yakın gelecekte ortalama insan beyninin (yaklaşık bir Exaflops) ham performansıyla eşleşebilecek gibi gözükseler de, bunu yapmak için küçük bir nükleer güç istasyonunun enerjisine ihtiyaç duyabilir.


Frontiers in Science‘da yayınlanan makale*, aynı zamanda, insan beynini üstün bir biyolojik bilgisayar yapan nöronlar arasındaki geniş ağ örgüsünün yanı sıra depolama kapasitesindeki farklılıkları da vurguladı. Son 10 yılda hastalıkları tedavi etmek için bir araç olarak organoidlere gösterilen ilgi artsa da, çok az sayıda ekip onlara gelecekteki bilgi işlem cihazları için yapı taşları olarak baktı.

Grup, biyo-bileşikte beyinle ilişkili hücrelerin kullanımını tanımlamak için organoid zeka terimini kullanıyor. Bu, beyin-bilgisayar arayüzü çalışmalarından (Elon Musk’ın Neuralink‘i) ve hatta Catalog’un DNA bilgisayarından oldukça farklı olsa da, Avustralyalı bilim insanlarının bu çalışmaları silikon tabanlı bilgi işlem ve doğanın ürettiği arasında var olan büyük boşluğu vurguluyor.


Kaynak:


Morales Pantoja IE, Smirnova L, et al. (2023) First Organoid Intelligence (OI) workshop to form an OI community. Front. Artif. Intell. 6:1116870. doi: 10.3389/frai.2023.1116870 https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/frai.2023.1116870/

Sentetik insan modeline ilk adım: Robotik el üretildi!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.