TikTok 18 yaşından küçüklere sınırlama getiriyor!

Son dönemin en hızlı yükselen sosyal medya platformlarından birisi olan TikTok, 1 buçuk milyarı geçen kullanıcı sayısıyla önemli bir kitle tarafından benimseniyor. Platform, birçok kez genç ve çocukları kötü yönde etkilediği gerekçesiyle tartışmalara neden oldu. Şikret, bu konuda bir adım attı.

TikTok 18 yaş

18 yaşından küçük kullanıcılar için TikTok ekran süresi sınırı 60 dakika oldu

Birçok araştırmaya göre genç ve çocuklar, sosyal medyada gereğinden fazla süre geçiriyor. Bu konuda en dikkat çeken platformlardan birisi olan TikTok, 18 yaşından küçük kullanıcılar için geçerli olacak yeni özelliğini duyurdu. Buna göre TikTok ekran süresi sınırı, bu yaş sınırındaki kullanıcılar için otomatik olarak 60 dakika olacak.


Uygulama, ayarlanabilir bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Özelliğin kapatılması halinde 100 dakikadan sonra TikTok, ekran süresi sınırı belirlenmesi uyarısını yapıyor. Ek olarak platform, 13 yaşın altındaki kişiler için varsayılan olarak 60 dakikalık bir sınır belirleyecek.

Öte yandan platform, özellikle ABD tarafından yoğun bir baskı altında. Birçok iddiaya göre TikTok, Çin’e bazı önemli bilgileri sızdırıyor. Ek olarak veri toplama yöntemleri ve siber saldırı riskine ilişkin endişe yarattığı gerekçesiyle bazı ülkelerde yasaklanıyor.

Türkiye’den 1 milyon 750 bin lira para cezası

TikTok, bugün buna benzer bir nedenle ülkemizde de cezaya çarptırıldı. Kişisel Verileri Koruma Kurulu (KVKK), sosyal medya platformu TikTok’a 1 milyon 750 bin lira para cezası verildiğini açıkladı. Kararın nedeni olarak ise ‘kişisel verilerin hukuka aykırı olarak işlenmesini önlemek amacıyla uygun güvenlik düzeyini temin edilmemesi gösteriliyor.


Kaynak: ShiftDelete.Net

TikTok’un çocuklara etkisi araştırıldı: Sonuçlar endişe verici!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.