3000 yıllık saç telleri, halüsinojen uyuşturucuların Avrupa’daki tarihine ışık tutuyor!

İspanya’nın Minorka adasında bulunan saç telleri, Avrupa’daki halüsinojen uyuşturucu kullanımına dair en eski kanıt oldu.

3000 yıllık saç telleri

Otonom Barselona Üniversitesi’nden araştırmacılar, saç tellerini adadaki Es Carritx mağarasındaki mezarlıkta yer alan bir gizli bölmede buldu.

Araştırmayı yöneten arkeolog Elisa Guerra-Doce, mağarada önceden yapılan kazı çalışmalarında, en az 210 kişinin kalıntılarının bulunduğuna dikkat çekti.


Bilim insanı, söz konusu kalıntıların MÖ 1400 ila MÖ 800’e ait olduğunu söyledi.

Çalışmaya göre cenaze alanı olarak kullanılan mağarada 600 yıl boyunca farklı ritüeller de düzenlendi.

spiral şaman
Bilim insanları, spiral motiflerin şamanların uyuşturucu deneyimlerini temsil ettiğini düşünüyor (Otonom Barselona Üniversitesi)

Araştırmacılar, halüsinojen uyuşturucuların bu ritüellerin bir parçası olarak kullanıldığını düşünüyor.

Bilim insanlarına göre farklı bitkilerden elde edilen bu güçlü uyuşturucular yüksek dozlarda gerçekçi halüsinasyonlara, baş dönmesine ve bedendışı deneyimlere yol açabilir.

Çalışmada, saç örneklerinde genellikle bağımlılık yapıcı özellikleriyle bilinen alkaloidler tespit edildiği de belirtildi.

antik saç teli
Araştırmacılar, 10 kapta buldukları saç örneklerini inceledi (Otonom Barselona Üniversitesi)

Bunlar arasında halüsinasyonlara yol açan atropin ve skopolaminin yanı sıra enerji ve uyanıklığı artıran efedrin adlı psikoaktif madde de var.


Araştırmacılar, saçların bulunduğu kapların üstünde spiral şeklinde motifler yer aldığına da dikkat çekti. Bilim insanları, bunların halüsinojen maddeleri kullanan şamanların kazandığı “içgörülerin” bir tasviri olabileceğini düşünüyor.

Türkiye’de artık tıbbi amaçlı kenevir üretimi yapılabilecek


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.