Göz seğirmesi neden olur? Tehlikeli mi?

Uykusuzluk, yorgunluk, alkol, tütün veya kafein kullanımı, kuru göz, çevresel faktörler (rüzgar, parlak ışıklar, güneş veya hava kirliliği), blefarit, üveit, beslenme düzenindeki dengesizlik (magnezyum düşüklüğü) ve ilaç yan etkisi gibi nedenlere bağlı olarak oluşan ‘Göz Seğirmesi’ hakkında öğrenmek istedikleriniz varsa bu bilgilendirme tam da sizin için…

Göz seğirmesi

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümünden Uzman Dr. Orhan Aygün;  halk arasında ‘Göz seğirmesi’ olarak bilinen kontrol dışı kasılmalar hakkında bilgiler verdi.

Göz seğirmesi veya miyokimi, genellikle orbicularis oculi olmak üzere göz kapağı kaslarının tekrarlayan, istemsiz spazmıdır. Göz seğirmesi genellikle tek taraflıdır ve daha çok alt göz kapağında görülmektedir. Ancak hem üst, hem de alt göz kapağında görüldüğü vakalar da mevcuttur. Bu spazmlar tipik olarak bir veya iki dakika boyunca birkaç saniyede bir tekrarlayan periodlar halinde görülür.


Sağ veya sol göz seğirmesi arasında belirgin bir farklılık saptanmamıştır. Yaygın görüldüğünden çoğu insan için tıbbi bir sorun olarak görülmez.

Göz seğirme ataklarının belirli bir periyodu yoktur. Seğirme atakları birkaç gün boyunca tekrarlayabilir. Ancak haftalar hatta aylar boyunca herhangi bir seğirme emaresi de görülmeyebilir. Göz seğirmesi genellikle ağrısız ve zararsızdır, ancak günlük yaşam içerisinde rahatsızlığa yol açabilirler. Çoğu spazm, tedaviye ihtiyaç duymadan kendi kendine düzelir.


Nadir durumlarda, özellikle spazmlara yüzün diğer kısımlarında da kontrol edilemeyen kasılmaların eşlik ediyorsa, göz kapağı spazmları kronik bir hareket bozukluğunun erken uyarı işareti olabilir.

Göz kapağı seğirmesi üç tipe ayrılabilir:

  1. Genel göz kapağı spazmı
  2. Esansiyel blefarospazm
  3. Hemifasiyal spazm

Göz seğirmesi stres, uykusuzluk, yorgunluk, fiziksel efor, alkol, tütün veya kafein kullanımı, kuru göz, çevresel faktörler (rüzgar, parlak ışıklar, güneş veya hava kirliliği), blefarit, üveit, beslenme düzenindeki dengesizlik (magnezyum düşüklüğü) ve ilaç yan etkisi gibi nedenlere bağlı olarak oluşabilir.

Eğer gözde seğirmenin yanı sıra kırmızılık, şişlik veya olağandışı bir akıntı varsa, üst göz kapağında sarkma, her seğirmede göz kapağında tamamen kapanma oluyorsa, seğirme birkaç hafta devam ediyorsa, seğirme yüzünüzün diğer kısımlarına da yayılıyorsa göz doktoruna başvurulması gerekmektedir.


Çoğu göz seğirmesi tedavi olmaksızın bir kaç gün veya hafta içinde düzelmektedir. Eğer devam ediyorsa, olası nedenlerin belirlenmesi ve ortadan kaldırılması gerekmektedir. Daha az kafein tüketmek, uyku düzenini oluşturmak, suni göz yaşları ile göz kuruluğunu gidermek, spazm başladığında gözlerinize sıcak kompres uygulamak, doktorunuz gerekli olduğuna karar verirse, kesin nedene yönelik antibiyotik, cerrahi veya çeşitli başka tedavi seçenekleri uygulamak seğirmelerin azaltılmasında etkili olabilir.

Yüz seğirmesi neden olur? Neyin belirtisidir?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.