GPT-4 üniversite sınavına girdi: Türkiye’nin yüzde 99’undan daha başarılı oldu!

Geek.com, OpenAI’ın yakın zamanda kullanıma sunduğu dil modeli GPT-4’ü 2021 yılındaki TYT sınavına soktu. Modelin, sınavda mükemmel olmasa da başarılı bir performans sergilediği görüldü.

GPT-4 üniversite sınavı

GPT-4 üniversite sınavına girdi: Türkiye’nin yüzde 99’undan daha başarılı oldu!

Geliştirdiği yapay zekâ araçlarıyla gündemden düşmeyen OpenAI, yakın zamanda en gelişmiş dil modeli GPT-4’ü kullanıma sunmuştu. ChatGPT Plus aboneleri için sunulan yeni model, yapabildikleriyle herkesi şaşkına çeviriyordu.


Şimdi ise Geek.com.tr, yaptığı bir araştırmayla GPT-4’ün farklı bir alanda nasıl performans göstereceğini ölçtü ve yapay zekânın gelişimini bir kez daha bizlere gösterdi. Dil modeli, araştırmada ülkemizde üniversiteye hazırlananların girdiği sınavlardan biri olan Temel Yeterlilik Testi’ne (TYT) sokuldu.

GPT-4, TYT’ye girenlerin %99,50’sinden daha başarılı oldu

Geek.com, ChatGPT Plus aboneliği yoluyla dil modelinin 2021 yılının YKS TYT sınavını çözmesini sağladı. Yapay zekâ aracı, sınavda 40 Türkçe, 20 Sosyal Bilimler, 20 Fen Bilimleri ve 40 Temel Matematik sorularını yanıtladı. Model, soruları nasıl yanıtladığını da açıkladı.

Bunun sonucunda ise modelin Türkçe kısmında 30 doğru 9 yanlışla 27,75 net, Sosyal Bilimler sorularında 18 doğru 1 yanlışla 18,75 net (1 soru model için uyarlanamayacak düzeyde görsel içermesi nedeniyle doğru sayıldı) yaptığı görüldü.

türkçe

sosyal bilimler Öte yandan Fen Bilimleri bölümünde 12 doğru 4 yanlışla 13,75 net (görsel içeren 4 soru 3 doğru 1 yanlış olarak sayıldı), son olarak Matematik sorularında ise 18 doğru 14 yanlışla 17,50 net (görsel içeren 8 soru 4 doğru 4 yanlış olarak sayıldı) yaptığı görüldü.

gpt-4 matematik

gpt-4 fen

Tüm bunların sonucunda ise GPT-4, 2021 TYT sınavından 419 puan aldı. ÖSYM’nin verilerinin incelenmesi sonucunda da modelin, bu puanla Türkiye’de o yılda sınava giren kişilerin %99,50 oranından daha iyi olduğunu ve ilk 10.000’e girebileceğini gösterdi. Sınava 2 milyon 416 bin civarında insanın girdiğini ekleyelim.


Kaynak: Geek.com.tr, Webtekno

ChatGPT-4 ağzınızı açık bıraktıracak yeni özellikleriyle geliyor!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.