Meksika Devlet Başkanı Obrador makam uçağını sattı

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, uzun zamandır ülkede tartışmalara neden olan devlet başkanlığı makam uçağının Tacikistan’a satıldığını duyurdu.

Obrador makam uçağını

Meksika lideri Obrador makam uçağını sattı: “Bu kadar yoksulluğun olduğu bir ülkede lüks uçağa binmekten utanırım.”

Boeing 787 Dreamliner uçağı, eski Devlet Başkanı Felipe Calderon tarafından 2012 yılında sipariş edilmiş ve 218.7 milyon dolara alınmıştı. Ancak 2018’de iktidara gelen Obrador, uçağı “lüks” olarak nitelendirerek satmayı planladığını açıklamış ve bu karar ülkede ses getirmişti.


“Bu kadar yoksulluğun olduğu bir ülkede lüks uçağa binmekten utanırım.”

Obrador, devlet yönetiminde tasarruf vaadiyle seçim kazandı ve yurt dışı ziyaretlerinde tarifeli uçakları kullanmayı tercih etti.

Obrador, “Bu kadar yoksulluğun olduğu bir ülkede lüks bir uçağa binmekten utanırım. Artık bu kadar saçmalık yeter. Kibirli davranan siyasetçilerin iktidarı uzun sürmez” şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.

mexico presidential plane

Bugün Twitter’da paylaştığı bir video ile Meksika’nın lüks uçağını Tacikistan’a sattıklarını duyuran Obrador, Tacikistan’ın uçağı yaklaşık 92 milyon dolara satın aldığını ve bu parayı Meksika’nın güneyinde 80 yataklı iki hastane inşa etmek için kullanacaklarını belirtti.


Obrador, paylaştığı videoda “Artık Meksika siyaseti değişti. Yetkililerin eskiden firavun gibi davrandığını herkes biliyor. Artık öyle olmayacak” ifadelerini kullandı.

Diyanet ilk üç ayda 10 milyar TL’den fazla para harcadı


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.