Türkiye’de en hızlı internet sunan şirketler belli oldu

İnternet hız ölçüm veri şirketi Speedtest, Türkiye’de 2023’ün ilk çeyreğinde en hızlı internet sunan şirketleri ve hız oranlarını paylaştı.

internet hızı

Türkiye’de en hızlı internet sunan şirketler belli oldu:

En hızlı mobil internet

Speedtest bünyesinde yapılan hız testleri üzerinden hazırlanan güncel rapora göre 2023’ün ilk çeyreğinde en yüksek ortalama “mobil internet” hızını bir kez daha Turkcell sundu. Firma burada ortalama 51.76 Mbps‘yi gördü.


Turkcell’i ortalama 28.40 Mbps ile Türk Telekom, ortalama 16.83 Mbps ile Vodafone izledi.

Mobilde gecikme

Mobildeki çok sunuculu gecikme süresi kategorisinin lideri ortalama 38 ms ile Türk Telekom oldu. Türk Telekom’u ortalama 41 ms gecikme ile Turkcell ve ortalama 45 ms gecikme ile Vodafone izledi.

Mobil bağlantı kararlılığı konusunda Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone sıralaması karşımıza çıkarken, Türkiye’de 2023’ün başında en yüksek ortalama hızlara yine Apple cihazlar üzerinde ulaşıldı.

En hızlı sabit internet

2023’ün ilk çeyreği özelinde “Sabit internet” tarafında Türkiye’nin en yüksek ortalama indirme hızını sunan firması ise 58.85 Mbps ile çok da şaşırtmayan Turknet oldu.

TurkNet’i ortalama 41.18 Mbps hız ile Turksat Kablo, ortalama 34.00 Mbps indirme hızı ile Turkcell, ortalama 25.91 Mbps hız ile Vodafone ve ortalama 25.27 Mbps hız ile Türk Telekom izledi.

Sabit internet kapsamındaki gecikmeler özelinde 2023’ün ilk lideri 15 ms ile TurkNet oldu, firma bağlantı kararlılığı konusunda da liderliği kimseye bırakmadı.


• 2022’nin sonunda yani dördüncü çeyreğinde ise en yüksek ortalama mobil internet hızını Turkcell sunmuştu. Firma burada ortalama 52.78 Mbps‘yi gördü.

• Turkcell’i ortalama 28.94 Mbps ile Türk Telekom, ortalama 16.28 Mbps ile Vodafone izledi. Mobildeki çok sunuculu gecikme süresi kategorisinin lideri ortalama 36 ms ile Türk Telekom olmuştu.

• Türk Telekom’u ortalama 41 ms gecikme ile Turkcell ve ortalama 46 ms gecikme ile Vodafone izledi.

• Mobil bağlantı kararlılığı konusunda Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone sıralaması karşımıza çıkarken, Türkiye’de 2022’nin sonunda da en yüksek ortalama hızlarına Apple cihazlar üzerinde ulaşmıştı.

• “Sabit internet” tarafında Türkiye’nin en yüksek ortalama indirme hızını sunan firması ise 55.82 Mbps ile Turknet olmuştu.

• TurkNet’i ortalama 37.27 Mbps hız ile Turksat Kablo, ortalama 37.16 Mbps indirme hızı ile Turkcell, ortalama 24.84 Mbps hız ile Vodafone ve ortalama 24.25 Mbps hız ile Türk Telekom izlemişti.Kaynak: LOG & Speedtest Intelligence: Global Index Turkey

Wifi çekim gücü artırma ve internet hızlandırma yöntemleri


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.