Finlandiya’da elektrik fiyatı sıfırın altına indi!

Finlandiya’da yenilenebilir kaynaklardan o kadar çok elektrik üretildi ki elektrik fiyatı 0’ın altına geriledi. Ancak bu öyle düşündüğünüz gibi abonelere para verileceği anlamına gelmiyor.

elektrik fiyatı

Avrupa büyük bir enerji krizinin eşiğindeyken Kuzey Avrupa ülkesi Finlandiya, geçtiğimiz yıllarda yenilenebilir enerji odaklı dönüşüm süreci başlatmıştı. Rüzgar gülleri ve su akıntılarından faydalanan hidroelektrik santralleri ile birlikte; ülkedeki enerji üretimi zirveye ulaştı. Hatta o kadar fazla üretildi ki Finler, bu bolluk sebebiyle bedavadan biraz pahalı elektrik kullanmaya başladılar.

Termik ve nükleer santraller üretim fazlası nedeniyle kapatılmak üzere

Gelinen noktada Finli yetkililer, yenilenemeyen kaynaklarla elektrik üretilen tesisleri kapatmayı, elektrik tüketimini depolanan enerjiden sağlamayı düşünüyor. Bir başka değişle sudaki akıntıyı durduramayacakları için hidroelektrik santralleri çalışmaya devam edecek ancak termik ve nükleer santraller, talep fazlası üretim nedeniyle ve geçici olarak kapatılmak üzere.


Finlandiya’daki elektrik fiyatı 1 kWh başına haneler için 0,4 euro, iş yerleri için de 0,18 euro seviyesinde. Güncel kur üzerinden TL cinsine çevirdiğinizde bu rakamlar kulağa yüksek gelebilir, ancak söz konusu fiyatları ülkenin kullandığı birim üzerinden düşünmemiz gerekiyor.

Türkiye’de 1 kWh elektrik fiyatı 1,48 TL’den başlıyor, eğer aylık toplam tüketim 240 kWh üzerinde ise bu rakam 2,22 TL’ye yükseliyor. Yani bir başka deyişle ülkemizde elektrik en ucuz 1,48 birimken Finlandiya’da 0,4 birim. Ayrıca Finlandiya’da ortalama aylık gelir 3807 euro seviyesinde (Trading Economy).


Finlandiya’da elektrik fiyatları nasıl bu kadar düştü?

Kaynaklara göre bunun iki farklı sebebi var. Rusya – Ukrayna Savaşı nedeniyle Finlandiya halkı, elektrik tüketimini sınırlayarak tasarruf yoluna gitti. Diğer neden ise ülkedeki yenilenebilir enerji odaklı dönüşüm. Ülkede inşa edilen hidroelektrik santralleri, ilk bahar aylarında olmamız sebebiyle artan su debileri, hidroelektrik santrallerinin yüksek kapasiteyle üretim yapmasını sağladı.

Ülkenin ulusal elektrik dağıtım şebekesini yöneten şirket Fingrid’in CEO’su Jukka Ruusunen, vatandaşların negatife dönen ham fiyatlar yerine önceden belirlenen piyasa fiyatı üzerinden ödeme yaptıklarını belirtiyor. Buradan elde edilen gelir elektrik enerjisinin kendisini karşılamak için değil, dağıtım ve organizasyon masrafları için ödeniyor. Bunu bir bakıma Türkiye’deki faturalara yansıtılan sabit vergi ve ödemeler gibi düşünebilirsiniz.


Haberin devamı: Webtekno

Güneş yüzeyinde Dünya’nın 4 katı büyüklüğünde siyah nokta!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.